Luksus szyty na miarę
sxc.hu
Skarbiec.biz

Luksus szyty na miarę

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ubrania od znanych projektantów są synonimem luksusu, prestiżu i miarą bogactwa. Otoczka elitarności, bardzo mała, a większości limitowana tylko do jednej sztuki dostępność ubrań sprawia, że ich posiadanie staje się celem dla osób z zasobnym portfelem, które potrzebują rzeczy nietuzinkowych i niepowtarzalnych,  ale jednocześnie rozpoznawalnych takich, które zademonstrują ich status społeczny. Ceny ubrań dochodzą nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Płaci się nie tylko za metkę, ale także za bardzo dobrej jakości materiały, dopasowane indywidualnie kroje, ręcznie wyszywane elementy oraz specjalne wyjątkowe traktowanie. Najdroższe niezmiennie od lat są ubrania szyte na miarę, często także projektowane specjalnie na potrzeby konkretnej osoby.

Jak cię widzą, tak cię piszą

Poczucie wyjątkowości doceniają także Polacy. Wraz ze wzrostem zamożności, także coraz więcej Polaków może sobie pozwolić na kupno drogich ubrań. To dlatego w naszym kraju odbywa się coraz więcej modowych imprez i powstają nowe sklepy nie tylko zagranicznych projektantów. – W przeciągu kilkunastu ostatnich miesięcy można mówić o znaczącym wzroście zainteresowania Polaków ubraniami od projektantów. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe butiki stacjonarne i internetowe samych projektantów lub concept store'y skupiające kilka marek/projektantów. Pewnego rodzaju snobizm na rzeczy unikatowe, ręcznie zdobione, oryginalne, dopasowane indywidualnie do figury istniał od zawsze, jednak dotyczył w Polsce mody wieczorowej, ubrań na specjalne okazje. Jednak wraz z pojawieniem się marek casualowych czy tańszych linii uznanych projektantów, gdzie jakość i oryginalność są w odpowiednim stosunku do ceny, wzrósł popyt na te rzeczy. Zwłaszcza ludzie z dużych miast, dobrze zarabiający nie chcą nosić takich samych ubrań, „mundurków” z popularnych sieciówek. W pewnych kręgach, zwłaszcza w wolnych zawodach, wśród młodszego pokolenia, można mówić o swoistym snobizmie na noszenie rzeczy polskich projektantów, najlepiej mało znanych albo bardzo dobrze rozpoznawalnych – uważa Paulina Klepacz, stylistka i autorka biżuterii Duty Free. Ceny ubrań polskich projektantów są bardzo zróżnicowane. – Zależą zwykle od popularności projektanta. Im bardziej znany, tym drożej. Początkujący projektanci zwykle mają niższe ceny, aby móc w ten sposób konkurować ze starszymi kolegami po fachu i sklepami sieciowymi. Warto podkreślić, że ubrania od projektantów mają obecnie dość egalitarne ceny, dzięki czemu większa liczba ludzi może sobie na nie pozwolić. Projektanci konkurują z sieciówkami nie tylko cenami i ciekawymi fasonami, lecz także jakością materiałów i wykonania – twierdzi Paulina Klepacz. Kto je kupuje? – Nadal głównymi odbiorcami ubrań od projektantów są przede wszystkim ludzie bogaci, którzy chcą wyglądać oryginalnie, nosić ubrania ze znaną metką. Jednak też coraz więcej młodych ludzi inwestuje w polską modę, świadomie przedkładając jakość czy oryginalność ubrań, możliwość uszycia ich na miarę ponad ilość. Wolą mieć kilka świetnych, stylowych rzeczy od projektanta niż szafę wypchaną sezonowymi hitami z sieciówek, co wpisuje się w nurt slow fashion czy ekologiczny – mówi stylistka.

Nie tylko dla zamożnych

Wszystkim tym, którzy chcieliby posiadać ubrania firmowane znanymi nazwiskami, a nie mają zasobnych portfeli, naprzeciw wyszła sieciówka H&M. Każdego roku w sklepach firmy odzieżowej pojawiają się kolekcje przygotowywane przez znanych projektantów. Pierwsza kolekcja pojawiła się w 2004 roku i przygotował ją Karl Lagerfeld. Kolejne: Stella McCartney, Viktor & Rolf, Madonna, Roberto Cavalli, Matthew Williamson, Comme des Garçons, Jimmy Choo, Sonia Rykiel, Lanvin, Versace, Maison Martin Margiela. W dniu premiery kolekcji sklepy H&M przeżywają prawdziwe oblężenie. W Polsce dostępne są tylko w wybranych sklepach, ale chętnych na markowe ubrania nie brakuje. Przybywają klienci z całego kraju, stojąc w bardzo długich kolejkach i oczekując godzinami na wejście do sklepu. Moda na współpracę projektantów z sieciówkami dotarła także i na nasz rodzimy rynek. Gosia Baczyńska zaprojektowała sukienki dla firmy Reserved, a Paprocki&Brzozowski topy z koronką. Dla Mohito tegoroczną kolekcję przygotowała Maja Sablewska. Tę swoistą modę na współpracę producentów dóbr luksusowych z sieciówkami nazywa się masstige (zlepek słów mass i prestige), czyli prestiż dla mas. Czy jest potrzebny? Po zainteresowaniu widać, że tak. Każdy chce dotknąć luksusu, poczuć się wyjątkowo i raz w roku może to zrobić. Czy wielcy projektanci cokolwiek na tym tracą? Wręcz przeciwnie. Kolekcje są limitowane i ograniczone ilościowo, zachowując otoczkę prestiżu i elitarności. Prestiż posiadania markowych ubrań nie spada, a projektanci docierają ze swoimi produktami do większej liczby osób. 


Portal Skarbiec.Biz

 

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Polski luksus w tyle za europejskim