Lokaty dla mikrofirm – obniżka stóp procentowych na...
http://sxc.hu/
Tax Care

Lokaty dla mikrofirm – obniżka stóp procentowych na razie najmniej odczuwalna w depozytach miesięcznych

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Istotne zmiany miały natomiast miejsce w przypadku lokat długoterminowych – obniżka najlepszej stawki dla lokat dwuletnich sięgnęła już 1,2 pkt procentowego.

Wśród miesięcznych lokat dla przedsiębiorców - niezmiennie już od ponad dwóch lat - najlepsza pod względem oprocentowania jest lokata Idea Banku z ze stawką 8% w skali roku. Tak wysokie oprocentowanie jest jednak obecnie przewidziane tylko dla nowych klientów Idea Banku, czyli takich, którzy nie mają jeszcze w nim żadnego produktu finansowego (na przykład konta czy innej lokaty). Pozostali mogą liczyć na oprocentowanie w wysokości 4,6% w skali roku, co nie zmienia faktu, że w dalszym ciągu taka stawka będzie najwyższa w przypadku lokat dla przedsiębiorców zakładanych na miesiąc – o 0,3 pkt proc. wyższa od oprocentowania lokaty Multibanku, który ze stawką 4,3% zajął drugie miejsce. Idea Bank zajmuje również pierwsze miejsce w przypadku lokat dwumiesięcznych, proponując mikroprzedsiębiorcom oprocentowanie w wysokości 5% w skali roku. Obydwie lokaty w Idea Banku można założyć od tysiąca złotych, natomiast w przypadku depozytu miesięcznego ze stawką 8%, bank stosuje jeszcze kwotę maksymalną w wysokości 10 tys. złotych.

W przypadku depozytów kwartalnych i półrocznych najlepsze stawki oferuje FM Bank – odpowiednio 6% i 6,2% w skali roku (minimalna kwota lokaty to tysiąc złotych). Roczne lokaty to znowu zwycięstwo Idea Banku ze stawką 5,6% w skali roku, choć następni w kolejności rynkowi gracze, Meritum Bank i FM Bank, są bardzo blisko – proponują odpowiednio 5,5% oraz 5,4% w skali roku. Najbardziej jednak wyrównana walka ma miejsce w przypadku lokat dwuletnich – pierwsze miejsce ex aequo, z oprocentowaniem 5% w skali roku, zajmują: Bank Pocztowy, FM Bank i Nordea Bank. W Banku Pocztowym i Nordea Banku tak oprocentowany depozyt można założyć już od 500 zł, natomiast w FM Banku od tysiąca złotych.

Zmiany po pierwszej, ale przed drugą obniżką stóp

Aktualne zestawienie pokazuje, że obniżka stóp procentowych w drugiej połowie roku generalnie miała spory wpływ na stawki oprocentowania lokat dla mikroprzedsiębiorców, za wyjątkiem depozytów miesięcznych, w przypadku których zmiany w pierwszej piątce – w porównaniu z poprzednim zestawieniem Tax Care z września 2012 r. - były kosmetyczne lub wręcz żadne. Inaczej było w przypadku najlepszych lokat kwartalnych i półrocznych, w których liderem był i jest FM Bank - stawki oprocentowania obniżyły się w obydwu przypadkach o 0,3 pkt procentowego. Największa zmiana miała miejsce na pierwszym miejscu w lokatach dwuletnich – najlepiej dający zarobić we wrześniu FM Bank (6,2%) obniżył oprocentowanie aż o 1,2 pkt procentowego. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że dane do grudniowego zestawienia najlepszych lokat dla mikrofirm były zbierane po pierwszej, ale jeszcze przed drugą obniżką stóp procentowych. W najbliższym czasie należy zatem spodziewać się dalszych obniżek oprocentowania lokat, w tym także depozytów miesięcznych.

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Magdalena Piórkowska
Taxcare.pl

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
5% na lokacie dla mikroprzedsiębiorców