Lokaty: banki przestają przepłacać
http://sxc.hu/
Open Finance

Lokaty: banki przestają przepłacać

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Na początku sierpnia średnie oprocentowanie trzy- i 12-miesięcznych lokat znajduje się na poziomie stopy referencyjnej, czyli 2,5 proc. Niewiele mniej, bo 2,48 proc. w skali roku, wynosi przeciętna stawka na depozytach półrocznych. Najwięcej banki płacą za lokaty dwuletnie – 2,7 proc. w skali roku.

Od październikowego szczytu przeciętne oprocentowanie depozytów kwartalnych spadło o 2,31 p.p., półrocznych – 2,68 p.p., rocznych – 2,92 p.p., a dwuletnich o 2,15 p.p. W tym samym czasie Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną o 2,25 p.p.. Banki ścinały więc oprocentowanie krótko- i średnioterminowych lokat szybciej od RPP, aby zminimalizować skalę spadków marży odsetkowej.

Niższe tempo obniżek oprocentowania depozytów dwuletnich – według filozofii, którą kierują się banki – ma zachęcić klientów do korzystania z tego rodzaju lokat, ponieważ wzrośnie ich atrakcyjność na tle pozostałych ofert. W ten sposób banki zagwarantują sobie relatywnie niedrogie źródło finansowania na kilka kolejnych kwartałów, a także będą o krok bliżej do sprostania wymogom regulacyjnym (Komisja Nadzoru Finansowego ostatnio przypomniała o konieczności dalszego pozyskiwania stabilnych źródeł finansowania).

W comiesięcznym rankingu depozytów jedno- i trzymiesięcznych na 5 tys. zł ponownie wygrywa Idea Bank z Lokatą Na Dobry Początek, która daje zarobić 5,5 proc. w skali roku. Oferta przeznaczona jest jednak wyłącznie dla nowych klientów, a maksymalne saldo depozytu nie może przekroczyć 10 tys. zł. Dotychczas bliźniaczy produkt oferował Getin Online (internetowy oddział Getin Banku), lecz zdecydował się on na obniżenie stawek o 0,25 p.p. Podobnie uczynił Meritum Bank, który zmniejszył odsetki na kwartalnej Pierwszej Lokacie (także tylko dla nowych klientów) z 4,5 do 4 proc. Za depozyty półroczne najwięcej płaci FM Bank. Klienci mogą zarobić tam 3,6 proc. w skali roku pod warunkiem założenia rachunku osobistego lub oszczędnościowego. 

FM Bank płaci najwięcej także za lokaty roczne i podobnie jak w przypadku depozytów półrocznych również jest to stawka 3,6 proc. w skali roku. Natomiast na lokatach dwuletnich najwięcej można zarobić w internetowym butiku Getin Banku oraz w Santander Consumer Banku. Obie instytucje płacą 4,1 proc. w skali roku za oszczędności klientów.

W ostatnim miesiącu na obniżki oprocentowania zdecydowało się 27 z 34 cyklicznie monitorowanych przez Open Finance banków. Niewątpliwie było to podyktowane lipcową (w powszechnej opinii ostatnią w cyklu) obniżką stóp procentowych. Po tym, jak banki sprowadziły przeciętne stawki na depozytach w okolice stopy referencyjnej i poniżej stóp WIBOR, przestały one przepłacać za środki pozyskiwane od klientów. Można więc oczekiwać, że zmniejszanie odsetek będzie z tygodnia na tydzień przybierać coraz bardziej łagodny charakter, a w perspektywie najbliższych dwóch, trzech  miesięcy na rynek lokat może powrócić stabilizacja.Michał Sadrak
Open Finance


Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jeśli długa lokata, to z odsetkami zależnymi od stopy WIBOR