Lipcowe zmiany w odliczeniu VAT a data wystawienia faktury
http://sxc.hu/
Tax Care

Lipcowe zmiany w odliczeniu VAT a data wystawienia faktury

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Od 1 lipca 2015 r. z tytułu nabycia paliwa do samochodu osobowego wykorzystywanego zarówno w działalności jak i do celów osobistych, będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50 proc. kwoty podatku od towaru i usług – tymczasowy zakaz odliczania tego podatku wygasa. Przedsiębiorcy, którzy używają swoich aut i w biznesie i prywatnie, będą mogli wreszcie odliczyć połowę VAT-u od zakupu paliwa, na takich samych zasadach jak obecnie odliczają podatek od wszystkich innych wydatków związanych z takim samochodem.


Jak zwykle przy zmieniających się przepisach, pojawiają się pytania o prawidłowe rozliczenie na gruncie VAT-u faktur ze stacji benzynowych otrzymanych lub wystawionych na przełomie czerwca i lipca. Czy można odliczyć połowę VAT-u z faktury wystawionej po 1 lipca, ale dokumentującej zakup jeszcze z czerwca?
 

Data wystawienia faktury nie ma znaczenia
 

Możliwość odliczenia podatku z tytułu poniesienia wydatku związanego z pojazdem samochodowym (zakup towaru czy usługi) w przypadku:

  • merytorycznej zmiany przepisów oraz zmiany przeznaczenia wykorzystywania pojazdu
  • należy oceniać co do zasady w świetle przepisów obowiązujących na moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy towaru lub usługi.


Jeśli przedsiębiorca kupi zatem paliwo przed 30 czerwca br. lub w tym dniu, to niezależnie od tego, że faktura będzie wystawiona już w lipcu br., nie będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia 50 proc. VAT-u. W powyższym przypadku obowiązek podatkowy u sprzedawcy z tytułu sprzedaży paliwa powstanie bowiem przed 1 lipca, zatem prawo do odliczenia należy również oceniać według stanu prawnego obowiązującego przed 1 lipca. A prawo do odliczania połowy VAT-u od zakupu paliwa do napędu samochodów wykorzystywanych w celach „mieszanych” wchodzi w życie dopiero od jutra.
 

Katarzyna Miazek, Tax Care
Taxcare.pl 

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
VAT w pigułce