Limit odliczenia dla honorowych krwiodawców jak co roku
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Limit odliczenia dla honorowych krwiodawców jak co roku

Jaki jest limit odliczenia darowizny na krew?


Podatnik musi pamiętać, że skorzystanie z ulgi na krew, łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego oraz na cele szlachetne nie może przekroczyć 6 proc. dochodu. Z kolei w przypadku ryczałtowców 6 proc. przychodu wykazanego w deklaracji podatkowej.


W prosty sposób można rozliczyć się z fiskusem np. za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2015/2016 dostępnego na portalu podatkowym Podatnik.info. Aplikacja przesyła PIT podatnika do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów, a także posiada rekomendację Instytutu Polskiej Księgowości. Dzięki niemu wygodnie złożyło deklarację podatkową ponad 4 miliony Polaków.


Program PIT2015/2016 współpracujący z systemem e-Deklaracje Ministerstwa Finansów nie tylko pozwala zaoszczędzić czas, którego nie musimy tracić na wypełnianie i drukowanie papierowej wersji zeznania podatkowego, a także na jego wysyłkę pocztą czy osobiste dostarczenie do urzędu skarbowego. Co więcej, użytkownik może zdecydować, czy chce zainstalować aplikację na swoim komputerze lub wypełnić PIT online – bez konieczności jej pobierania na dysk. Ponadto kreator pomoże podatnikowi dokonać odpowiednich odliczeń, dzięki czemu minimalizuje on ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w deklaracji podatkowej.


Przykład: Kiedy następuje przekroczenie ustawowego limitu 6 proc. dochodu?


Pani Anna w 2015 roku uzyskała dochód z pracy w wysokości 55 tys. zł. Przekazała bezpłatnie 2,7 litra krwi. Oznacza to, że wartość darowizny z tytułu honorowego krwiodawstwa wyniosła 351 zł (2,7 litra x 130 zł). Jednocześnie w 2015 r. podatniczka przeznaczyła także darowiznę na cele kultu religijnego w kwocie 3 tys. zł.


Nasuwa się pytanie, czy więc całą sumę – zarazem darowiznę z tytułu ulgi na krew, jak i wspomożenia kościoła będzie mogła odliczyć od dochodu (przychodu)?


Nie. Ponieważ łączna kwota rozdysponowanych darowizn z tytułu honorowo przekazanej krwi, jak i na cele kultu religijnego, wynosząca 3351 zł (351 zł + 3 tys. zł) jest wyższa niż ustawowy limit 6 proc. dochodu uzyskanego przez panią Annę – czyli 3,3 tys. zł (6 proc. z 55 tys. zł).


Oznacza to, że Pani Anna może pomniejszyć osiągnięty w 2015 r. dochód do wysokości ograniczenia przewidzianego w ustawie, czyli o kwotę 3,3 tys. zł. Ale należy pamiętać, że jednocześnie musi spełnić inne warunki uprawniające do odliczenia. Z kolei pozostałą część kwoty, czyli 51 zł - nie można odliczyć w rocznym PIT za 2016 r.


Źródło: Ministerstwo FinansówPodatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także