Limit odliczenia dla honorowych krwiodawców jak co roku
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Limit odliczenia dla honorowych krwiodawców jak co roku

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jaki jest limit odliczenia darowizny na krew?


Podatnik musi pamiętać, że skorzystanie z ulgi na krew, łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego oraz na cele szlachetne nie może przekroczyć 6 proc. dochodu. Z kolei w przypadku ryczałtowców 6 proc. przychodu wykazanego w deklaracji podatkowej.


W prosty sposób można rozliczyć się z fiskusem np. za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2015/2016 dostępnego na portalu podatkowym Podatnik.info. Aplikacja przesyła PIT podatnika do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów, a także posiada rekomendację Instytutu Polskiej Księgowości. Dzięki niemu wygodnie złożyło deklarację podatkową ponad 4 miliony Polaków.


Program PIT2015/2016 współpracujący z systemem e-Deklaracje Ministerstwa Finansów nie tylko pozwala zaoszczędzić czas, którego nie musimy tracić na wypełnianie i drukowanie papierowej wersji zeznania podatkowego, a także na jego wysyłkę pocztą czy osobiste dostarczenie do urzędu skarbowego. Co więcej, użytkownik może zdecydować, czy chce zainstalować aplikację na swoim komputerze lub wypełnić PIT online – bez konieczności jej pobierania na dysk. Ponadto kreator pomoże podatnikowi dokonać odpowiednich odliczeń, dzięki czemu minimalizuje on ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w deklaracji podatkowej.


Przykład: Kiedy następuje przekroczenie ustawowego limitu 6 proc. dochodu?


Pani Anna w 2015 roku uzyskała dochód z pracy w wysokości 55 tys. zł. Przekazała bezpłatnie 2,7 litra krwi. Oznacza to, że wartość darowizny z tytułu honorowego krwiodawstwa wyniosła 351 zł (2,7 litra x 130 zł). Jednocześnie w 2015 r. podatniczka przeznaczyła także darowiznę na cele kultu religijnego w kwocie 3 tys. zł.


Nasuwa się pytanie, czy więc całą sumę – zarazem darowiznę z tytułu ulgi na krew, jak i wspomożenia kościoła będzie mogła odliczyć od dochodu (przychodu)?


Nie. Ponieważ łączna kwota rozdysponowanych darowizn z tytułu honorowo przekazanej krwi, jak i na cele kultu religijnego, wynosząca 3351 zł (351 zł + 3 tys. zł) jest wyższa niż ustawowy limit 6 proc. dochodu uzyskanego przez panią Annę – czyli 3,3 tys. zł (6 proc. z 55 tys. zł).


Oznacza to, że Pani Anna może pomniejszyć osiągnięty w 2015 r. dochód do wysokości ograniczenia przewidzianego w ustawie, czyli o kwotę 3,3 tys. zł. Ale należy pamiętać, że jednocześnie musi spełnić inne warunki uprawniające do odliczenia. Z kolei pozostałą część kwoty, czyli 51 zł - nie można odliczyć w rocznym PIT za 2016 r.


Źródło: Ministerstwo FinansówPodatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
UPO – co to takiego? To dokument, który musisz trzymać aż przez 5 lat! To alibi przed skarbówką!