Likwidacja ulgi internetowej bez znaczenia dla rozwoju sieci w Polsce - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika
Likwidacja ulgi internetowej bez znaczenia dla rozwoju...
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/

Likwidacja ulgi internetowej bez znaczenia dla rozwoju sieci w Polsce

Podziel się tym artykułem:   

Ministerstwo Finansów jest zdania, że planowana likwidacja ulgi podatkowej pozwalającej odliczyć wydatki ponoszone z tytułu użytkowania internetu nie przyczyni się do zahamowania jego rozwoju w Polsce. Resort wyraził taką opinię w odpowiedzi na interpelację poselską nr 610 z 21 grudnia 2011 roku.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że dynamiczny rozwój internetu w Polsce spowodowany jest powszechną potrzebą dostępu do niego przez coraz większą liczbę obywateli. Zdaniem resortu zapowiedziane przez premiera Donalda Tuska zlikwidowanie wyżej wymienionej ulgi podatkowej w żaden sposób nie wpłynie na przyspieszenie lub spowolnienie tempa wzrostu liczby osób korzystających z sieci.

O tym, jak rozliczyć ulgę internetową, możecie przeczytać Państwo TUTAJ. Najwygodniej będzie to zrobić za pomocą programu PIT PRO 2011, dostępnego TUTAJ.

Podatników nie można dzielić na lepszych i gorszych

Ministerstwo Finansów nie zgodziło się ze stanowiskiem posła, który w wyżej wymienionej interpelacji proponował utrzymanie ulgi internetowej dla niektórych podatników, m. in. dla rodzin wielodzietnych o niskich dochodach. Zdaniem resortu różnicowanie podatników pod względem dostępu do ulgi jest niedopuszczalne. Ponadto nadmiernie mogłoby to skomplikować system podatkowy, który ma być systematycznie upraszczany. Ministerstwo wyjaśnia, że paradoksalnie dla osób uzyskujących niskie dochody i mających na utrzymaniu dzieci zlikwidowanie ulgi będzie najprawdopodobniej neutralne. Należy bowiem pamiętać o związku pomiędzy wysokością zarobków a możliwością odliczenia od podatku ulgi na dzieci (tzw. ulgi prorodzinnej). Osoby o niskich dochodach nie zawsze mogą skorzystać z całej przysługującej im kwoty z tytułu ulgi prorodzinnej. Tak więc likwidacja ulgi internetowej dla osób uzyskujących niskie dochody oraz jednocześnie odliczających ulgę z tytułu wychowywania dzieci, - może przyczynić się do zwiększenia odliczenia przez nie kwoty ulgi prorodzinnej.

Ulga internetowa miała zrekompensować podniesienie VAT-u

Ministerstwo przypomina, że w 2005 roku ulga internetowa została wprowadzona w celu zrekompensowania podatnikom podniesienia stawki VAT z 7 proc. do 22 proc. za usługi dostępu do sieci dla odbiorców indywidualnych. Polska została zobowiązana do podwyższenia wartości stawki przez Komisję Europejską. Dlatego polski ustawodawca do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadził zapis, który pozwala podatnikom odliczyć wydatki ponoszone z tytułu użytkowania internetu do kwoty nieprzekraczającej 760 zł w roku podatkowym.

Kiedy ulga internetowa zostanie zlikwidowana?

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami premiera ulga internetowa ma zostać zlikwidowana w 2013 roku. Jak szacuje rząd, zlikwidowanie ulgi pozwoli zaoszczędzić budżetowi państwa około 470 mln złotych rocznie. Tak więc warto odliczyć od podatku ulgę internetową w zeznaniu za 2011 rok, ponieważ najprawdopodobniej będzie to jedna z ostatnich okazji do skorzystania z tej preferencji podatkowej.

 

Podatnik.info

Podziel się tym artykułem: