Likwidacja ulgi prorodzinnej oraz internetowej! Plan...
http://sxc.hu/

Likwidacja ulgi prorodzinnej oraz internetowej! Plan rządu- większe wpływy z podatków zamiast ograniczenia wydatków

Likwidację ulg prorodzinnych, zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia, reformę KRUS i podwyżkę składki rentowej po stronie pracodawców - zapowiedział w expose premier Donald Tusk.

Z deklaracji premiera wynika, że równoważenie finansów publicznych ma następować bardziej przez zwiększenie wpływów podatkowych, a nie ograniczenie wydatków. - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. Ponadto w jednym z wywiadów Minister Finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że w wyniku planowanych reform około 300 tysięcy najlepiej sytuowanych rodzin straci ulgę prorodzinną, dzięki czemu budżet państwa zyska około 400 milionów złotych.

Informacje o planowanych przez rząd zmianach niektórych przepisów podatkowych mogą śledzić Państwo TUTAJ.

Zgodne z aktualnymi przepisami prawnymi formularze podatkowe mogą pobrać Państwo TUTAJ.

Podwyższenie składki rentowej

Likwidacja ulg podatkowych i podwyższenie składki rentowej przyniesie korzyści dla budżetu natychmiast, natomiast ograniczenie przywilejów emerytalnych i rentowych oraz zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego da oszczędności dopiero za wiele lat. Ale te zmiany przeprowadzić trzeba.

Kosztami naprawy finansów publicznych premier chce obciążyć różne grupy społeczne, w tym przedsiębiorców. Podwyższenie składki rentowej po stronie pracodawców może jednak przyczynić do się zwiększenia bezrobocia, bo wiele małych firm będzie redukowało zatrudnienie, szczególnie w regionach słabo rozwiniętych. Istnieje również niebezpieczeństwo powiększenia się szarej strefy.

Mniejszy deficyt gwarantuje zaufanie inwestorów

Dobrze, że premier zadeklarował zmniejszenie zadłużenia państwa, bo to zwiększy zaufanie inwestorów do naszego kraju i zapobiegnie wzrostowi kosztów obsługi długu publicznego. Bardzo pozytywna jest zapowiedź usprawnienia pracy sądów i innych instytucji publicznych obsługujących przedsiębiorców. Cieszy deklaracja zmian w procesie stanowienia prawa, czy skrócenie okresu uzyskiwania pozwolenia na budowę- dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Zbyt długi okres zrównywania wieku emerytalnego

Popieramy zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego, bo to jest konieczne dla uratowania systemu emerytalnego i zapewnienia kobietom wyższych emerytur. Rozciągniecie jednak tych zmian aż na 30 lat jest niewłaściwe. Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinniśmy zrównać w ciągu 10-15 lat - dodaje Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

 

Źródło: PKPP Lewiatan

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
sondaż 139 głosów
47%

przez telefon

65 głosów
50%

z komputera

69 głosów
1%

w oddziale w banku

1 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

4 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także