Leasing skutecznym rozwiązaniem dla firm
http://sxc.hu/
24iValue

Leasing skutecznym rozwiązaniem dla firm

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Czym jest leasing?

Umowa leasingu została określona w prawie podatkowym jako umowa nazwana w kodeksie cywilnym, a także każda inna umowa, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej „finansującym”, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej „korzystającym”, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Leasing możemy podzielić na finansowy oraz operacyjny.


Jakie korzyści płyną z leasingu?

Wartość leasingowanych przedmiotów nie wpływa na zdolność kredytową korzystającego, ponieważ nie jest on wykazywany w BIK.

Rata leasingowa dzieli się część kapitałową oraz odsetkową. Pierwsza z nich jest traktowana tak samo, jak w przypadku kredytu, natomiast druga stanowi koszty uzyskania przychodu korzystającego (odsetki w kredycie stanowią KUP pod warunkiem, że spełnią jednocześnie trzy warunki: środki muszą zostać wykorzystane dla celów działalności gospodarczej, zobowiązanie musi być właściwie udokumentowane, odsetki muszą być zapłacone).

Przychodem ze sprzedaży środków trwałych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży; jeżeli jednak cena ta jest niższa od hipotetycznej wartości netto środków trwałych, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej. Kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży jest rzeczywista wartość netto.

Leasing jest wreszcie tańszym rozwiązaniem, gdyż firma leasingowa ponosi niższe koszty zakupu znacznej ilości środków trwałych niż klient indywidualny: zatem korzystający również ma otwarte drzwi do negocjowania rabatów czy upustów.
Podobnie w przypadku ubezpieczenia (np. w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych) lub innych opłat (np. serwisowych) - leasingodawcy często oferują nam wkalkulowane usługi w ratę leasingową lub opłatę wstępną, co w efekcie może okazać się dla nas znacznie tańszym rozwiązaniem niż w przypadku indywidualnego ubezpieczenia.

Co możemy wziąć w leasing?

O tym, że leasingować możemy środku transportu lub komputery, wiedzą wszyscy (a przynajmniej prawie wszyscy). Firmy mogą jednak wziąć w leasing linię produkcyjną, cały zakład, maszyny i specjalistyczne urządzenia, a nawet pracowników.

Nie raz zdarza się, że „natychmiast” potrzebujemy zwiększyć swoje zasoby o sprzęt medyczny na potrzeby medycyny ogólnej, stomatologii, farmacji czy weterynarii lub kosmetologii, albo sprzęt biurowy – i to nie tylko komputery, ale również drukarki, skanery, kserokopiarki, oprogramowanie, centrale telefoniczne, kasy fiskalne, IT… Ilu przedsiębiorców, tyle różnych potrzeb.

Z kolei wśród maszyn wymienić można m. in. wózki widłowe, maszyny budowlane i drogowe, maszyny do obróbki drewna i metalu, wszelkiego rodzaju maszyny drukarskie, a nawet maszyny do pakowania czy foliowania.

Jeśli jednak zwiększenie naszego majątku o maszyny jest niewystarczające, możemy skorzystać z oferty całej linii technologicznej, i to najróżniejszego rodzaju: od zakładów mięsnych, poprzez produkcję mebli łazienkowych, ceramiki łazienkowej czy wytwarzania farb i lakierów.

Co więcej, jeśli i linia technologiczna jest dla nas zbyt okrojoną formą, możemy leasingować zakład produkcyjny (jest to korzystne rozwiązanie dla firm, znajdujących się w złej kondycji finansowej; chodzi mianowicie o sprzedaż naszego zakładu firmie leasingowej, od której z kolei na podstawie umowy leasingujemy zakład; jest to tzw. „leasing zwrotny” – a ponieważ może być on zawierany zarówno jako operacyjny, jak i finansowy, po wygaśnięciu umowy istnieje możliwość wykupu zakładu).

Leasingować możemy także pracowników. Taka umowa jest bardzo zbliżona do wynajmu pracowników z agencji pracy: jedynym kosztem przedsiębiorcy jest opłata leasingowa, a nie odprawy emerytalne czy koszty związane z okresem wypowiedzenia umowy.

Rynek leasingodawców wciąż się powiększa: zwiększona konkurencyjność niesie za sobą niższe koszty dla korzystających niż jeszcze kilka lat temu, kiedy leasing dopiero wchodził na rynek polski. A ponadto oferta firm leasingowych coraz bardziej uelastycznia się na potrzeby przedsiębiorców.


Sławomir Ekman
Dyrektor, 24iValue  

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jaka jest różnica pomiędzy kredytem a leasingiem