Leasing finansowy a leasing operacyjny
http://sxc.hu/

Leasing finansowy a leasing operacyjny

Podstawowe różnice między leasingiem finansowym i operacyjnym to zarówno forma księgowania, jak i kwestie podatkowe. Przyjrzyjmy się bliżej obu tym formom finansowania przedsiębiorstwa.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Leasing finansowy

 

Leasing finansowy inaczej nazywamy kapitałowym. Jest stosowany głównie dla środków trwałych, które są zwolnione z podatku VAT lub o niskiej stawce tego podatku – do 8%. Zgodnie z przepisami okres leasingowania w przypadku leasingu finansowego nie jest ograniczony, jednak umowa musi zostać podpisana na jakiś okres. Najczęściej jest podpisywana na czas pełnej amortyzacji (zużycia) środka trwałego. W momencie podpisania umowy leasingowej środek staje się własnością leasingobiorcy. Ten stan niesie za sobą wszystkie konsekwencje związane z własnością, a więc przede wszystkim możliwość odpisów, amortyzacji środka trwałego. Jest to podstawowa różnica między leasingiem finansowym i operacyjnym. Do kosztów uzyskania przychodu oprócz amortyzacji, można zaliczyć jedynie odsetki z leasingu. Jest  z nich jednak wyłączony czynsz inicjalny. 

 

Suma opłat leasingu, z wyłączeniem podatku, musi być równa co najmniej wartości początkowej środka trwałego. Zasada ta dotyczy zarówno leasingu finansowego, jak i operacyjnego. Podatek VAT przy leasingu finansowym jest płatny z góry, razem z pierwszą ratą kredytu leasingowego. Wynika to z traktowania tego rodzaju leasingu jako dostawy towaru. 

 

Po zakończeniu umowy leasingu przedmiot umowy staje się własnością leasingobiorcy zgodnie z warunkami, które zostały określone w umowie. 

 

Leasing operacyjny

 

Umowa leasingu operacyjnego musi być zawarta na okres nie krótszy niż  40% przeciętnego okresu amortyzacji danego środka trwałego. Zdecydowana większość umów na leasing samochodów jest podpisana na zasadach leasingu operacyjnego. Leasingobiorca nie jest właścicielem przedmiotu umowy. W związku z tym przedmiot ten nie jest zaliczany do aktywów firmy, a prawo do amortyzacji posiada leasingodawca. Leasingobiorca może jednak jako koszt uzyskania przychodu zakwalifikować zarówno czynsz inicjalny, jak i raty leasingowe. Podatek VAT nie jest płatny z góry, a doliczany do każdej raty, ponieważ ten rodzaj leasingu jest traktowany jako usługa. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić użytkowany środek trwały za kwotę określoną w umowie. Jest ona uzależniona od amortyzacji i okresu wykupu i powiększona o podatek VAT. 

 

Leasing operacyjny jest polecany tym podmiotom, którym zależy na niskich kosztach początkowych i są w stanie zrezygnować z możliwości amortyzacji środka. 

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Leasing skutecznym rozwiązaniem dla firm