Łatwiejszy dostęp firm z sektora MSP do zamówień...
http://sxc.hu/
Fic, Syryca Kancelaria Radców Prawnych Sp. P

Łatwiejszy dostęp firm z sektora MSP do zamówień publicznych

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Publiczne kontrakty budziły dotąd dość mieszane uczucia przedsiębiorców. Państwo to pewny płatnik, ale z drugiej strony w walce o zamówienia publiczne liczyła się często tylko najniższa cena i znajomość skomplikowanych procedur. Efekt? Małe firmy często nie miały szans w walce z gigantami. Według raportu przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w latach 2011-2013 aktywność przedsiębiorców z sektora MŚP uległa ograniczeniu. Wyniki badań wykazały, że o ile w 2011 roku aż 25% przedsiębiorstw MŚP była aktywna na rynku zamówień publicznych, to już roku 2013 odsetek ten spadł do 14%. Twórcy badania sygnalizowali, że w analizowanym okresie rosły trudności z pozyskaniem zamówień publicznych przez mniejsze firmy. Nic zatem dziwnego, że nowe prawo było tak wyczekiwane przed przedsiębiorców.

Bagatelność ma znaczenie

Nowelizacja prawa przetargowego została podpisana przez prezydenta w marcu tego roku, a już teraz wiadomo, że jest o co walczyć. Według Biuletynu Zamówień Publicznych w porównaniu „marzec 2013 vs. marzec 2014” liczba opublikowanych ogłoszeń wzrosła o ok. 10% (z ponad 29 tys. na ponad 32 tys). Co zmieniło się w przepisach na korzyść firm? – Przede wszystkim nastąpiło podniesienie tzw. progu bagatelności, czyli progu od którego trzeba stosować procedury wymagane przez przepisy o zamówieniach publicznych – mówi mecenas Konrad Syryca z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych Sp. P.– Po zmianie przepisów próg został podniesiony z poziomu 14 na 30 tys. euro – wskazuje mec. Syryca. Dzięki temu zabiegowi proces udzielania małych zamówień publicznych będzie odbiurokratyzowany, a przez to bardziej dostępny dla małych firm i tańszy z punktu widzenia finansów publicznych (odpadną koszty przygotowania i prowadzenia przetargu). Ze zmiany prawa mocno skorzystają też osoby prowadzące działalność naukową, ponieważ nowelizacja zakłada możliwość zamówienia z wolnej ręki podczas kupna rzeczy wytwarzanych wyłącznie dla prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych bądź rozwojowych.

Unia pomoże MŚP

Prawo dotyczące przetargów będzie poddane kolejnym zmianom, zainicjowanym przez Unię Europejską. W połowie marca w życie weszły trzy dyrektywy Parlamentu Europejskiego, które muszą zostać wdrożone w krajach członkowskich UE w ciągu najbliższych dwóch lat. Przedsiębiorcy mają się z czego cieszyć. Kiedy zmiany wejdą w życie, kryterium ceny przestanie być standardowym modelem rozstrzygania przetargów. Zastąpi go „oferta najkorzystniejsza ekonomicznie”, czyli taka, która bierze pod uwagę relację ceny do jakości, a oprócz tego uwzględnia aspekty społeczno-środowiskowe. Dyrektywy UE wprowadzą też ułatwienia w dzieleniu zamówienia na części, co także jest ukłonem w stronę sektora MŚP. Na koniec należy oddać, że nowe przepisy w większym stopniu wprowadzą proces zamówień publiczny do świata cyfrowego – będzie szybciej i wygodniej.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Polska w czołówce przedsiębiorczych krajów