Kwota wolna w rozliczeniu PIT za 2017 wzrosła do 6 600 zł...
Pixabay.com
Podatnik.info

Kwota wolna w rozliczeniu PIT za 2017 wzrosła do 6 600 zł na rękę

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Kto może skorzystać z kwoty wolnej od podatku w 2018 roku?

Kwota wolna w podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi tę część wynagrodzenia, od której nie trzeba w ogóle płacić daniny na rzecz fiskusa. Z tej preferencji mogą skorzystać wyłącznie osoby rozliczające się według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.) w deklaracjach PIT-36 lub PIT-37.

Oznacza to, że taka możliwość nie przysługuje podatnikom, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt (PIT-28), podatek liniowy (PIT-36L) czy kartę podatkową (PIT-16A). Stawka podatku w przypadku osób rozliczających się według skali podatkowej wynosi 18 proc. do rocznych dochodów w 2017 roku do kwoty 85 528 zł, a 32 proc. powyżej tej sumy.

Jaka wysokość kwoty wolnej od podatku w 2018 roku?

Wysokość kwoty wolnej w rozliczeniu PIT za 2017 rok jest uzależniona od podstawy opodatkowania. Oznacza to kwotę przychodu po odjęciu od niej kosztów uzyskania, a także ulg podatkowych odliczonych od dochodu. Według progów przyjętych przez Ministerstwo Finansów, aktualnie kwota wolna w zależności od uzyskanych przez podatnika dochodów wynosi:

  • osoby zarabiające 6 600 zł rocznie lub mniej nie zapłacą podatku dochodowego,
  • dla podatników zarabiających więcej niż 66 00 zł a mniej niż 11 000 zł rocznie, kwota wolna będzie stopniowo zmniejszać się do dzisiejszego poziomu 3091 zł,
  • podatnicy osiągający dochód pomiędzy 11 000 zł a 85 528 zł rocznie będą opodatkowani na dotychczasowych zasadach, z kwotą wolną wynoszącą 3091 zł,
  • powyżej dochodu 85 528 zł rocznie kwota wolna ulegnie stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający więcej niż 127 000 zł nie będą mieli kwoty wolnej, która w ich przypadku wyniesie 0 zł.


Oblicz wysokość kwoty wolnej z Podatnik.info!

Największe szanse na możliwość całkowitego niepłacenia podatku do kwoty 6 600 zł mają studenci, którzy w 2017 roku pracowali dorywczo lub młode osoby po szkole dopiero wkraczające na rynek pracy. Często okazjonalnie do budżetu domowego dodatkowo dorabiają również kobiety opiekujące się domem bądź wychowujące dzieci. W prosty sposób w kilka minut mogą rozliczyć się z fiskusem za pośrednictwem całkowicie darmowego programu PIT Pro 2017/2018 od portalu podatkowego Podatnik.info. Wystarczy podać 5 poniższych danych, na podstawie których urząd skarbowy weryfikuje tożsamość podatnika:

  • imię,
  • nazwisko
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu z PIT za 2016 rok.


Co więcej, w tym roku portal podatkowy Podatnik.info jeszcze bardziej ułatwi użytkownikom rozliczenie PIT za 2017 rok. Stworzyliśmy specjalną funkcję, za pomocą której skonfigurowany z aplikacją system e-Deklaracje Ministerstwa Finansów rozliczy PIT 11 otrzymany od pracodawcy bądź zleceniodawcy za podatnika!


Wystarczy wybrać opcję „Rozlicz PIT za mnie”, a następnie dokładnie przepisać  pole po polu - dane z PIT-11 otrzymanego od pracodawcy bądź zleceniodawcy do formularza PIT-37. W kolejnych etapach rozliczenia program obliczy wysokość podatku oraz ewentualnych ulg i nadpłaty, a także dostarczy zeznanie za 2017 rok do urzędu skarbowego. Warto krok po kroku postępować według przygotowanej przez redakcję Podatnik.info instrukcji. Gdy otrzymamy za pośrednictwem portalu podatkowego Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), możemy być pewni, że nasz PIT dotarł do Ministerstwa Finansów.

 

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT-11 do 31 stycznia 2018 roku! Niektórzy pracodawcy muszę wcześniej przesłać druki