Kwota wolna od podatku 2018/2019
Kwota wolna od podatku PIT 2018/2019
Podatnik.Info

Kwota wolna od podatku 2018/2019

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zmianom uległa nie tylko wysokość kwoty wolnej od podatku, ale również wysokość i warunki świadczeń dodatkowych, jak np. dofinansowanie do wyjazdu dzieci na kolonie czy możliwość odliczenia całej kwoty zapomogi wypłacanej w przypadku klęski żywiołowej.


PIT za 2018. Na co zwrócić uwagę?

Rozliczanie PIT przez internet to najwygodniejsza forma rozliczenia się z fiskusem. Warto dobrze się do tego przygotować, byśmy nie byli stratni. W tym roku podatkowym czeka nas kilka istotnych zmian, zaczynając od podniesienia kwoty wolnej od podatku z 6001 do 8001 tys. złotych. Zmiana ta z założenia ma służyć podatnikom, bo obejmie podatników, których dochód nie przekracza 13 tys. złotych- wcześniej 11 tys. zł.

Poza tym łatwiej jest odpisać od podatku dopłatę do opieki nad dziećmi. Wcześniejsze przepisy wprowadzały różne kwoty w zależności od tego czy zostawialiśmy dziecko w żłobku czy w przedszkolu. Teraz przepisy ujednolicono i jeśli świadczenie nie pochodzi z zakładowego funduszu świadczeń i nie przekracza miesięcznie kwoty tysiąca złotych na dziecko, jest zwolnione z podatku PIT.

Podobnie jest z dopłatami do wyjazdu dzieci na kolonie, czy na leczenie do sanatorium. Jeśli płacił fundusz socjalny lub zakładowy – można odliczyć tę kwotę niezależnie od jej wysokości. Z innych źródeł zwolnieniu z podatku PIT podlega kwota do 2. tys. złotych.

Jak odliczyć zapomogi?

Zapomogi związane z klęska żywiołową, długotrwała chorobą lub śmiercią mogą być całkowicie odliczone od podatku, jeśli wypłacone zostały m.in. z funduszy związków zawodowych, z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wówczas cała suma stanowi kwotę wolną od podatku. Z innych źródeł - do kwoty 6 tys. zł.

Wyższa jest też kwot wygranej w różnego rodzaju konkursach. Wcześniej odpisać można było wygraną do kwoty 760 zł, aktualnie kwota wolna od podatku zwiększyła się do, uwaga, 2 tys. zł.

Kwota wolna od podatku- tego nie przegap!

PIT 2018/2019 może być zaskakujący, zwłaszcza jeśli uwzględnimy odliczenie od podatku kwoty świadczenia uzyskanego z tytułu uczestniczeniem w nieodpłatnych szkoleniach z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej albo wynagrodzenia za udzielanie pomocy służbom państwowym. Wynajmujący mieszkania mogą odliczyć od podatku PIT m.in. zaległy czynsz i związane z nim odsetki.

Inne zmiany to m.in. ujednolicenie przepisów dotyczące świadczeń dla emerytów lub rencistów. Aktualnie kwota wolna od podatku w tym przypadku to maksymalnie 3 tys. zł. Taką samą sumę mogą odpisać członkowie rodziny zmarłych pracowników, emerytów lub rencistów.

Studenci wypełniający PIT online powinni zaś pamiętać o możliwości odpisania od podatku świadczenia, które uzyskali z odbycia praktyki zawodowej o ile skierowała na praktykę dostali z uczelni.

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jaki PIT wypełnić? Rodzaje PIT 2020 − który PIT dla kogo?