Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Kwota wolna od podatku 2018/2019
Kwota wolna od podatku PIT 2018/2019
Podatnik.Info

Kwota wolna od podatku 2018/2019

O dwa tysiące złotych wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku kwota wolna od podatku - dziś wynosi 8001 złotych. To nie jedyna zmiana, o której trzeba wiedzieć rozliczając PIT online. 

Zmianom uległa nie tylko wysokość kwoty wolnej od podatku, ale również wysokość i warunki świadczeń dodatkowych, jak np. dofinansowanie do wyjazdu dzieci na kolonie czy możliwość odliczenia całej kwoty zapomogi wypłacanej w przypadku klęski żywiołowej.


PIT za 2018. Na co zwrócić uwagę?

Rozliczanie PIT przez internet to najwygodniejsza forma rozliczenia się z fiskusem. Warto dobrze się do tego przygotować, byśmy nie byli stratni. W tym roku podatkowym czeka nas kilka istotnych zmian, zaczynając od podniesienia kwoty wolnej od podatku z 6001 do 8001 tys. złotych. Zmiana ta z założenia ma służyć podatnikom, bo obejmie podatników, których dochód nie przekracza 13 tys. złotych- wcześniej 11 tys. zł.

Poza tym łatwiej jest odpisać od podatku dopłatę do opieki nad dziećmi. Wcześniejsze przepisy wprowadzały różne kwoty w zależności od tego czy zostawialiśmy dziecko w żłobku czy w przedszkolu. Teraz przepisy ujednolicono i jeśli świadczenie nie pochodzi z zakładowego funduszu świadczeń i nie przekracza miesięcznie kwoty tysiąca złotych na dziecko, jest zwolnione z podatku PIT.

Podobnie jest z dopłatami do wyjazdu dzieci na kolonie, czy na leczenie do sanatorium. Jeśli płacił fundusz socjalny lub zakładowy – można odliczyć tę kwotę niezależnie od jej wysokości. Z innych źródeł zwolnieniu z podatku PIT podlega kwota do 2. tys. złotych.

Jak odliczyć zapomogi?

Zapomogi związane z klęska żywiołową, długotrwała chorobą lub śmiercią mogą być całkowicie odliczone od podatku, jeśli wypłacone zostały m.in. z funduszy związków zawodowych, z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wówczas cała suma stanowi kwotę wolną od podatku. Z innych źródeł - do kwoty 6 tys. zł.

Wyższa jest też kwot wygranej w różnego rodzaju konkursach. Wcześniej odpisać można było wygraną do kwoty 760 zł, aktualnie kwota wolna od podatku zwiększyła się do, uwaga, 2 tys. zł.

Kwota wolna od podatku- tego nie przegap!

PIT 2018/2019 może być zaskakujący, zwłaszcza jeśli uwzględnimy odliczenie od podatku kwoty świadczenia uzyskanego z tytułu uczestniczeniem w nieodpłatnych szkoleniach z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej albo wynagrodzenia za udzielanie pomocy służbom państwowym. Wynajmujący mieszkania mogą odliczyć od podatku PIT m.in. zaległy czynsz i związane z nim odsetki.

Inne zmiany to m.in. ujednolicenie przepisów dotyczące świadczeń dla emerytów lub rencistów. Aktualnie kwota wolna od podatku w tym przypadku to maksymalnie 3 tys. zł. Taką samą sumę mogą odpisać członkowie rodziny zmarłych pracowników, emerytów lub rencistów.

Studenci wypełniający PIT online powinni zaś pamiętać o możliwości odpisania od podatku świadczenia, które uzyskali z odbycia praktyki zawodowej o ile skierowała na praktykę dostali z uczelni.

Loading Comments