Kto przeszkodził rządowi w całkowitej likwidacji ulgi...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Kto przeszkodził rządowi w całkowitej likwidacji ulgi internetowej?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 12780. Oznacza to, że podatnicy wypełniając zeznanie roczne za 2012 r. mają ostatnią okazję do skorzystania z ulgi internetowej na dotychczasowych zasadach, a w kolejnych dwóch latach odliczyć ją będzie mogła jedynie wąska grupa podatników.

Senat pokrzyżował plany rządu

W odpowiedzi na powyższą interpelacje resort przypomniał, że 24 października 2012 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie tej nowelizacji od  1 stycznia 2013 r. nastąpiła  zmiana zasad stosowania ulgi internetowej. Należy jednak pamiętać, że przygotowany z inicjatywy Rady Ministrów rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy proponował całkowitą likwidację tego odliczenia.

Jednak w wyniku poprawek przyjętych podczas prac parlamentarnych ulga nie została usunięta z katalogu preferencji podatkowych, tylko zmieniły się zasady jej odliczania.

Co zmiany w odliczaniu ulgi internetowej oznaczają dla podatników?

Jedna z posłanek w powyższej interpelacji wskazała, na czym dokładnie będą polegały zmiany w zasadach korzystania z ulgi internetowej. Przede wszystkim odliczenie kosztów poniesionych na użytkowanie sieci nie będzie już przysługiwało wszystkim. Ulga obejmie jedynie wąską grupę internautów.

Z ulgi internetowej będą mogli skorzystać ci podatnicy, którzy w latach 2005-2011 nie dokonywali odliczeń z tego tytułu lub po raz pierwszy uwzględnią ulgę w swoim rozliczeniu PIT za 2012 rok. Poprawka przewiduje, że odliczyć będzie można - tak jak dotychczas - 760 zł, jednak tylko w dwóch następujących po sobie latach. Zmiany obowiązują od 1 stycznia 2013 r.

Odliczenie kosztów użytkowania sieci będzie przysługiwało wyłącznie przez 2 lata i to tylko tym podatnikom, którzy dotychczas nie dokonywali odliczeń z tego tytułu. Ponadto zgodnie ze zgłoszonym przez Senat przepisem przejściowym podatnik, który po raz pierwszy skorzysta z odliczenia w 2012 r., będzie mógł skorzystać z ulgi po raz drugi tylko w roku 2013. Osoba, która odliczała powyższą ulgę za rok 2011 i za lata wcześniejsze, będzie mogła odliczyć wydatki poniesione na internet tylko w rozliczeniu PIT za 2012 r. Termin rozliczania PIT za rok 2012 upływa z końcem kwietnia 2013 r.

Podatnik, który w 2012 r. po raz pierwszy założył sobie stałe łącze internetowe lub skorzysta z internetu mobilnego, będzie mógł skorzystać z ulgi internetowej w rozliczeniu PIT za 2012, jak i za 2013 r. Podatnicy, którzy założą sobie internet w roku 2013, będą mogli odliczyć go od dochodu w roku 2013 i 2014. Wynika to bowiem z senackiej poprawki, która mówi, że ulga internetowa przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia. Ulga internetowa obowiązywać będzie przez kolejne 2 lata od pierwszego rozliczenia ulgi, czyli w 2012 i 2013, 2013 i 2014, 2014 i 2015 itd.

Ile rząd zaoszczędzi na likwidacji ulgi internetowej?

Ministerstwo Finansów przypomina, że likwidacja ulgi z tytułu użytkowania sieci Internet miała wpłynąć na zwiększenie dochodów sektora finansów publicznych. Jak wynika z obliczeń resortu, całkowite usunięcie powyższej ulgi z katalogu preferencji podatkowych pozwoliłoby zaoszczędzić około 424 mln zł. Natomiast utrzymanie ulgi internetowej w zakresie zaproponowanym przez Senat skutkować będzie oszczędnościami na poziomie 287 mln zł.


Podatnik.info

 

 

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Dlaczego rząd dąży do całkowitej likwidacji ulgi internetowej?