Kto może przekazać 1% na OPP?
Fundacja Rosa

Kto może przekazać 1% na OPP?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Wesprzeć wybraną fundację czy stowarzyszenie może każdy podatnik, który w 2013 roku był zatrudniony na umowę o pracę, prowadził własną działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad ogólnych lub stawki liniowej 19%, został opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonalnych czy np. uzyskał dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

 

Prawo decydowania o tym, na co zostanie wydany 1% podatku, przysługuje również emerytom, pod warunkiem, że zdecydują się wypełnić PIT-37 bez korzystania z pomocy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobna zasada funkcjonuje w przypadku osób rozliczanych przez pracodawcę.

 

Reasumując, przywilejem przekazania 1% na OPP dysponują wszyscy obywatele, rozliczający przychody podlegające opodatkowaniu, które nie są z podatku zwolnione.

 

Kto na pewno nie skorzysta z tego prawa? Przede wszystkim ludzie, u których po uwzględnieniu ulg podatek należny wyniesie zero; osoby z zagranicznymi odsetkami czy deklarujące dochód z tytułu zbycia nieruchomości nabytej lub wybudowanej.

 

Pamiętajmy, że 1% możemy przeznaczyć wyłącznie na działania organizacji posiadających status OPP, działających m.in. tak jak Fundacja Rosa w obszarze zdrowia i edukacji; dbających o ochronę środowiska; krzewiących polską kulturę i sport; wspierających lokalne inicjatywy, itp.

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej informacji o działaniach organizacji: www.fundacjarosa.pl oraz www.rakoobrona.pl.

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak obliczyć ulgę mieszkaniową 2022? Ekspert odpowiada!