Kryptowaluta a płatność na zasadzie barterowej w PIT 2019 - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika
Kryptowaluta a płatność na zasadzie barterowej w PIT 2019
Justyna Nowak
FreeImages
Podatnik.Info

Kryptowaluta a płatność na zasadzie barterowej w PIT 2019

Podziel się tym artykułem:   

Zgodnie z polskimi przepisami kryptowaluty nie są środkiem płatniczym, ponieważ tę definicję spełniają jedynie tzw. znaki pieniężne, które emituje Narodowy Bank Polski. W przypadku płatności obcymi walutami obowiązuje średni kurs z notowań NBP, a nie są one prowadzone dla kryptowalut. 

 

Jak zatem rozliczać transakcje, w których przyjmujemy płatność w „wirtualnych pieniądzach” i jak rozliczyć odpowiedni podatek?

 

Umowa barterowa

Kryptowaluty można określić jako swego rodzaju usługę elektroniczną, a to oznacza, że spełniają przesłanki, by stosować je w umowie barterowej. Taka umowa opiera się na wymianie dóbr: towaru za towar, usługi za towar czy usługi za usługę. Najczęściej wymieniane dobra powinny być tej samej wartości, jest jednak możliwość dopłaty gotówkowej. Choć jest to transakcja bezgotówkowa, to jej wartość wyliczana jest w złotówkach. To oznacza, że może pojawić się konieczność rozliczenia jej z urzędem skarbowym (odpowiedź na pytanie, do kiedy PIT za 2018 r. powinien zostać złożony, znajdziesz w dalszej części artykułu).

 

Kryptowaluta jako przychód

Choć rozliczenia za pomocą kryptowalut traktuje się jako umowę barterową lub kompensatę, to te transakcje muszą mieć określoną wartość. W obu przypadkach kontrahenci powinni wystawić sobie nawzajem faktury na konkretną, ustaloną kwotę. Jednak zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32b ustawy o PIT przychody związane z wymianą dóbr są zwolnione z podatku, jeśli ich wartość nie przekracza 6 tys. złotych. Oznacza to, że jeśli wszystkie twoje przychody wynikają z krytowaluty, ale nie przekraczają tej kwoty – nie musisz martwić się, do kiedy PIT za 2018 r. powinien trafić do urzędu skarbowego. Jeśli jednak uzyskujesz inne, gotówkowe przychody – musisz złożyć deklarację do końca kwietnia 2019 roku.

Podziel się tym artykułem: