Król Obligacji wieszczy: druk dolara potrwa długo
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Król Obligacji wieszczy: druk dolara potrwa długo

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

- Druk dolara potrwa dłużej, niż komukolwiek się w tej chwili wydaje. Będziemy musieli sobie z tym poradzić – uważa Jeffrey Gundlach, właściciel firmy inwestycyjnej DoubleLine Capital. Według niego nie dojdzie jednak do przeceny obligacji denominowanych w USD. – Rynek obawia się, że na rynku obligacji denominowanych w USD zabraknie płynności. Jednak należy pamiętać, że większość jest w rękach rządów, a niewielka tylko część należy do funduszy emerytalnych i inwestycyjnych – podkreśla Gundlach nazwany w 2011 r. przez magazyn „Barron’s” Królem Obligacji.

Król Obligacji? Kim jest Jeffrey Gundlach? W Polsce zupełnie nieznany, w USA niezwykle poważany przez inwestorów i doradców finansowych. Uwaga: 5 pierwszych spośród 10 najbardziej poczytnych w roku 2013 artykułów portalu Advisor Perspectives dotyczyło słów Gundlacha! Dla inwestujących w obligacje jest on tym, kim dla inwestorów zainteresowanych akcjami Nouriel Roubini, Robert Shiller czy Mark Mobius – jest guru. Trzeba jednak przyznać, że solidnie zapracował na swoją opinię. Do 2009 r. pracując w firmie Trust Company of the West zarządzał funduszem TCW Total Return Bond, osiągając w okresie 2004-2009 wynik plasujący fundusz w jednym procencie funduszy z najwyższą stopą zwrotu. W tym czasie, w 2006 r., na łamach „Barron’s”, ostrzegał przed nadchodzącym kryzysem na amerykańskim rynku nieruchomości. Po tym jak założył własną firmę, w 2010 r. zarządzany przez niego DoubleLine Total Return Bond Fund zarobił 16,6 %, chociaż wystartował dopiero w kwietniu. I był to najlepszy wynik wśród 91 funduszy obligacji średnioterminowych.

Wracając do prognoz Gundlacha: jest on mocno zaniepokojony przedłużającym się drukiem dolara. – Wiarygodność USA powoli maleje i trudno będzie odwrócić ten proces – powiedział w październiku 2013 r. Według niego zarówno gospodarce USA jak i wycenom spółek nie pomoże wprowadzona niedawno przez Baracka Obamę reforma służby zdrowia i ubezpieczeń społecznych zwana Obamacare. Gundlach szacuje, że w ciągu 5-8 lat amerykańskie firmy będą musiały zapłacić w związku z funkcjonowaniem tejże reformy około 500 mld USD dodatkowych podatków. To oczywiście będzie miało negatywne przełożenie na przychody, a więc i zyski przedsiębiorstw z USA.

Podobnego zdania jest Mec. Robert Nogacki z Kancelarii Prawnej Skarbiec - jeden z najlepszych specjalistów w Polsce, którzy pomagają klientom w zarządzaniu międzynarodowymi strukturami holdingowymi - „Indeksy giełdowe biją rekordy, nieruchomości powracają do cen sprzed 2008 r., pojawia się coraz więcej chętnych na kredyty, a banki je rozdają. Bańka jest pompowana na nowo. W przyszłości prawdopodobnie czeka nas powtórka z 2008 r. i nie jest to wcale tak odległa przyszłość.”

Król Obligacji zwraca również uwagę na Norwegię i tamtejsze niezwykle przewartościowane nieruchomości. – Od końca 2004 r. do czerwca 2013 r. indeks norweskich nieruchomości wzrósł o 77 %, podczas gdy w tym samym okresie indeks rynku amerykańskiego spadł o 3 %. Nie można tego nazwać inaczej, niż bańką spekulacyjną – stwierdził Gundlach w grudniu 2013 r. na łamach „Barron’s”. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) jeszcze bardziej od domów i mieszkań znajdujących się w Norwegii przewartościowane są nieruchomości kanadyjskie i nowozelandzkie.


Portal Skarbiec.Biz  

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Inwestorzy coraz chętniej kupują hiszpańskie nieruchomości