Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Kroki, które należy podjąć, gdy zdarzy się stłuczka
sxc.hu
LeadBullet

Kroki, które należy podjąć, gdy zdarzy się stłuczka

Są jednak w o tyle lepszej sytuacji, w porównaniu do innych uczestników ruchu, bo doskonale wiedzą jak w takiej sytuacji należy się zachować oraz jakie kroki należy poczynić. Natomiast w bardzo trudnym i niecodziennym położeniu znajdą się wszyscy ci, dla których kolizja drogowa, potocznie zwana stłuczką to pierwsze zdarzenie tego typu.

Pierwszą, najważniejsza czynnością jaką należy uczynić to sprawdzenie czy komukolwiek z uczestników nic się nie stało. Jeśli wszyscy są cali, a uszkodzeniu uległy jedynie pojazdy to zachodzi zdarzenie nazywane kolizja drogową. Jeżeli pojazdów nie można usunąć na bok, należy oznakować je zgodnie z przepisami. Warto zrobić zdjęcie pojazdom od razu w miejscu zdarzenia, by uniknąć w późniejszym terminie wszelkich niejasności podczas badania okoliczności zdarzenia np. przez ubezpieczyciela.

W ciągu ostatnich lat, przepisy i rozporządzenia w tej sprawie wzywania policji zmieniały się już tyle razy, że w tej chwili mało kto orientuje się czy na miejsce zdarzenia koniecznie należy wezwać patrol czy tez nie zachodzi taka potrzeba, dotyczy to głównie delikatnych stłuczek parkingowych lub innych „otarć”. Policja z pewnością daje większe szanse na obiektywne wskazanie winnego, jednak w przypadku, gdy okoliczności i sprawca są oczywiste, nic nie wskazuje, aby którykolwiek z uczestników był pod wpływem niedozwolonych środków, to wezwanie patrolu policyjnego często nie ma uzasadnienia i będzie wiązało się dodatkowo z wypisaniem mandatu dla sprawcy oraz bardzo często z długim oczekiwaniem na ich przyjazd, gdyż do takich zdarzeń wysyłany jest specjalny radiowóz, który w tym czasie może mieć inne wezwanie.

W tak stresującej sytuacji mało kto potrafi zachowywać się racjonalnie. Należy więc ochłonąć, by odzyskać trzeźwość myślenia. Po ustaleniu wszystkich okoliczności i dojściu do porozumienia w sprawie uznania winnego koniecznie należy spisać oświadczenie sprawcy wraz z jego przyznaniem się do winy i wszystkimi danymi jego osoby oraz tymi spisanymi z polisy OC. Warto mieć zawsze przy sobie gotowy wydrukowany egzemplarz takiego oświadczenia schowany gdzieś na dnie schowka, znacznie ułatwi to całą sprawę. Po spisaniu oświadczenia, jeśli stan auta pozwala na kontynuowanie jazdy można odjechać z miejsca zdarzenia.

Poszkodowany powinien jak najszybciej zgłosić szkodę w ubezpieczalni sprawcy, udając się tam ze spisanym przez niego oświadczeniem. Następnie rzeczoznawca wycenia szkody, po czym firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na wypłatę środków. Warto sprawdzić czy wysokość proponowanego odszkodowania wystarczy na naprawę uszkodzeń. Jeśli są to elementy karoserii ceny można sprawdzić w serwisie lub sklepie, który sprzedaje zamienniki, w przypadku, gdy uszkodzeniu uległy opony, ich ceny można sprawdzić np. w Internecie, na stronie sklepu takiego jak np. tirendo.pl, gdzie znaleźć można praktycznie każdy model opon. Gdy ktoś nie chce się fatygować, istnieje możliwość rozliczenia bezgotówkowego, oddając uszkodzony samochód do warsztatu, który sam rozliczy się z ubezpieczalnią.

Nawet, gdy jest się poszkodowanym, nie należy w dużym stopniu pokazywać swojej złości sprawcy, zwłaszcza, gdy była to niewielka stłuczka. Ważna jest rzeczowa i spokojna rozmowa. Nigdy przecież nie wiadomo czy w niedługim czasie role się nie odwrócą.

Loading Comments
Zainteresuje cię także