Koszt hipoteczny a wydatki przedsiębiorstwa. Sprawdź, co...
pixabay.com
Podatnik.Info

Koszt hipoteczny a wydatki przedsiębiorstwa. Sprawdź, co możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

  

Jakie warunki musi spełnić koszt hipoteczny?

Kredyt mieszkaniowy można wliczyć do kosztów przedsiębiorstwa tylko w ściśle określonych przypadkach. Przede wszystkim, mieszkanie lub dom wzięty na kredyt musi być zaliczony do środków trwałych firmy. Wówczas do kosztów firmy zaliczymy nie tylko koszt hipoteczny, a więc odsetki od kredytu mieszkaniowego, ale również samą wartość mieszkania lub domu.

Aby zaksięgować odsetki jako koszt, muszą być one bezwzględnie i terminowo opłacane. W takim przypadku niewystarczającym dowodem będzie harmonogram spłat. Przedsiębiorca będzie musiał przedstawić rzeczywisty dowód opłacenia kosztu hipotecznego. Najwygodniejsze będzie dołączyć dowód opłacania odsetek do dokumentacji firmowej.

W skrócie, kosz hipoteczny, czyli odsetki mieszkaniowe, zostaną zaksięgowane w kosztach firmy wtedy, gdy:

  • lokal (lub jego część) będzie wykorzystywany do celów działalności gospodarczej,
  • odsetki będą opłacone, co będzie właściwie udokumentowane,
  • zobowiązanie będzie właściwie udokumentowane.

Uwaga, bardzo ważne jest wprowadzenie do kosztów firmowych jedynie tej części lokalu, która będzie rzeczywiście wykorzystywana na cele przedsiębiorstwa.

 

Rozliczenie proporcjonalne

Co w przypadku, gdy tylko część lokalu jest przeznaczona do celów firmowych? Wówczas również istnieje możliwość wliczenia ich w koszty uzyskania przychodu. Prawo przewiduje zaksięgowanie wydatków związanych z opłatami za czynsz i media dowodem wewnętrznym. Należy jednak pamiętać o właściwej proporcji metrażu pomieszczeń firmowych w stosunku do metrażu całego mieszkania lub domu.

 

Różnica w naliczaniu odsetek

Istotną kwestią jest rozbieżność w traktowaniu odsetek naliczonych przed zaliczeniem mieszkania lub domu do środków trwałych firmy a tych spłacanych w późniejszym okresie. Na czym polega różnica? W pierwszym przypadku koszty hipoteczne zwiększają wartość środka trwałego, a więc są rozliczane w ramach odpisów amortyzacyjnych. Nie ma tu znaczenia, czy odsetki zostały opłacone. Z kolei odsetki opłacane wtedy, gdy lokal jest już zaliczony do ewidencji firmowej, powinny być traktowane jak pozostałe wydatki działalności.

 
Autor artykułu Beata Michoń 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
W 2016 r. upadło w Polsce ponad 600 firm