
Koszt hipoteczny a wydatki przedsiębiorstwa. Sprawdź, co możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu
Koszty uzyskania przychodu pozwalają na obniżenie podstawy opodatkowania. W efekcie skutkuje to niższą kwotą podatku do zapłacenia. Wciąż nie każdy przedsiębiorca ma świadomość, że do wydatków przedsiębiorstwa może zaliczyć również koszt hipoteczny. W jakich sytuacjach jest to możliwe?
Jakie warunki musi spełnić koszt hipoteczny?
Kredyt mieszkaniowy można wliczyć do kosztów przedsiębiorstwa tylko w ściśle określonych przypadkach. Przede wszystkim, mieszkanie lub dom wzięty na kredyt musi być zaliczony do środków trwałych firmy. Wówczas do kosztów firmy zaliczymy nie tylko koszt hipoteczny, a więc odsetki od kredytu mieszkaniowego, ale również samą wartość mieszkania lub domu.
Aby zaksięgować odsetki jako koszt, muszą być one bezwzględnie i terminowo opłacane. W takim przypadku niewystarczającym dowodem będzie harmonogram spłat. Przedsiębiorca będzie musiał przedstawić rzeczywisty dowód opłacenia kosztu hipotecznego. Najwygodniejsze będzie dołączyć dowód opłacania odsetek do dokumentacji firmowej.
W skrócie, kosz hipoteczny, czyli odsetki mieszkaniowe, zostaną zaksięgowane w kosztach firmy wtedy, gdy:
- lokal (lub jego część) będzie wykorzystywany do celów działalności gospodarczej,
- odsetki będą opłacone, co będzie właściwie udokumentowane,
- zobowiązanie będzie właściwie udokumentowane.
Uwaga, bardzo ważne jest wprowadzenie do kosztów firmowych jedynie tej części lokalu, która będzie rzeczywiście wykorzystywana na cele przedsiębiorstwa.
Rozliczenie proporcjonalne
Co w przypadku, gdy tylko część lokalu jest przeznaczona do celów firmowych? Wówczas również istnieje możliwość wliczenia ich w koszty uzyskania przychodu. Prawo przewiduje zaksięgowanie wydatków związanych z opłatami za czynsz i media dowodem wewnętrznym. Należy jednak pamiętać o właściwej proporcji metrażu pomieszczeń firmowych w stosunku do metrażu całego mieszkania lub domu.
Różnica w naliczaniu odsetek
Istotną kwestią jest rozbieżność w traktowaniu odsetek naliczonych przed zaliczeniem mieszkania lub domu do środków trwałych firmy a tych spłacanych w późniejszym okresie. Na czym polega różnica? W pierwszym przypadku koszty hipoteczne zwiększają wartość środka trwałego, a więc są rozliczane w ramach odpisów amortyzacyjnych. Nie ma tu znaczenia, czy odsetki zostały opłacone. Z kolei odsetki opłacane wtedy, gdy lokal jest już zaliczony do ewidencji firmowej, powinny być traktowane jak pozostałe wydatki działalności.
Autor artykułu Beata Michoń