Koszt hipoteczny a wydatki przedsiębiorstwa. Sprawdź, co...
pixabay.com
Podatnik.Info

Koszt hipoteczny a wydatki przedsiębiorstwa. Sprawdź, co możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu

  

Jakie warunki musi spełnić koszt hipoteczny?

Kredyt mieszkaniowy można wliczyć do kosztów przedsiębiorstwa tylko w ściśle określonych przypadkach. Przede wszystkim, mieszkanie lub dom wzięty na kredyt musi być zaliczony do środków trwałych firmy. Wówczas do kosztów firmy zaliczymy nie tylko koszt hipoteczny, a więc odsetki od kredytu mieszkaniowego, ale również samą wartość mieszkania lub domu.

Aby zaksięgować odsetki jako koszt, muszą być one bezwzględnie i terminowo opłacane. W takim przypadku niewystarczającym dowodem będzie harmonogram spłat. Przedsiębiorca będzie musiał przedstawić rzeczywisty dowód opłacenia kosztu hipotecznego. Najwygodniejsze będzie dołączyć dowód opłacania odsetek do dokumentacji firmowej.

W skrócie, kosz hipoteczny, czyli odsetki mieszkaniowe, zostaną zaksięgowane w kosztach firmy wtedy, gdy:

  • lokal (lub jego część) będzie wykorzystywany do celów działalności gospodarczej,
  • odsetki będą opłacone, co będzie właściwie udokumentowane,
  • zobowiązanie będzie właściwie udokumentowane.

Uwaga, bardzo ważne jest wprowadzenie do kosztów firmowych jedynie tej części lokalu, która będzie rzeczywiście wykorzystywana na cele przedsiębiorstwa.

 

Rozliczenie proporcjonalne

Co w przypadku, gdy tylko część lokalu jest przeznaczona do celów firmowych? Wówczas również istnieje możliwość wliczenia ich w koszty uzyskania przychodu. Prawo przewiduje zaksięgowanie wydatków związanych z opłatami za czynsz i media dowodem wewnętrznym. Należy jednak pamiętać o właściwej proporcji metrażu pomieszczeń firmowych w stosunku do metrażu całego mieszkania lub domu.

 

Różnica w naliczaniu odsetek

Istotną kwestią jest rozbieżność w traktowaniu odsetek naliczonych przed zaliczeniem mieszkania lub domu do środków trwałych firmy a tych spłacanych w późniejszym okresie. Na czym polega różnica? W pierwszym przypadku koszty hipoteczne zwiększają wartość środka trwałego, a więc są rozliczane w ramach odpisów amortyzacyjnych. Nie ma tu znaczenia, czy odsetki zostały opłacone. Z kolei odsetki opłacane wtedy, gdy lokal jest już zaliczony do ewidencji firmowej, powinny być traktowane jak pozostałe wydatki działalności.

 
Autor artykułu Beata Michoń 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także