Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Korekty w ustawie refundacyjnej
http://sxc.hu/

Korekty w ustawie refundacyjnej

Obecnie trwają prace nad poprawkami w kontrowersyjnej ustawie refundacyjnej. Prawdopodobnie Senat zajmie się nią tuż po świętach wielkanocnych – 27 i 28 kwietnia.

Komisja Ustawodawcza Senatu ma za zadanie opracować do tego czasu stosowne korekty, przede wszystkim w kwestii mocno krytykowanego, zwłaszcza przez BCC, quazi-podatku refundacyjnego w wysokości 3 proc.

 

Zdaniem ekspertów z Business Centre Club, wprowadzenie ustawy w jej wersji pierwotnej, stworzyłoby realne zagrożenie dla firm z branży farmaceutycznej. W opinii BCC, zapisany w ustawie refundacyjnej, nowy 3 proc. quazi-podatek oraz tak zwany payback, uderzą zarówno w małe jak i duże działalności (producenci leków, hurtownicy oraz właściciele aptek i punktów aptecznych), które ostatecznie znikną z rynku lub zostaną przejęte przez zagraniczne koncerny.

 

Ponadto, realizacja tej ustawy doprowadzi do powstania nowych miejsc pracy (97 etatów), co z kolei dodatkowo obciąży budżet państwa. Oprócz tego, wśród licznych zastrzeżeń, wymienia się też niebezpieczeństwo naruszenia zasad konstytucyjnych (zwłaszcza w sferze wolności gospodarczej).

 

Członkowie BCC, 11 kwietnia 2011 roku, złożyli do prezydenta Bronisława Komorowskiego pismo w sprawie konieczności wprowadzenia korekt do ustawy refundacyjnej. Ich zdaniem przesunięcie przez Senat terminu prac nad ustawą na koniec kwietnia, wskazuje na to, że planowane są odpowiednie poprawki w ramach jej treści. Komisja Ustawodawcza ma w pierwszej kolejności skutecznie rozwiązać problem związany z 3-procentowym quazi-podatkiem refundacyjnym, który wzbudza najwięcej wątpliwości i kontrowersji. Przewiduje się również dalsze poprawki w ustawie dotyczące jej konkretnych zapisów.

Loading Comments