Gorące tematy
Czy wyższa kwota wolna od podatku za 2017 r. w kwocie 6600 zł?
sondaż 59 głosów
17%

Nadal jest zbyt niska

10 głosów
76%

Powinna jeszcze bardziej wzrosnąć

45 głosów
7%

Większość podatników nie odczuje jej w swoich portfelach?

4 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Korekty w ustawie refundacyjnej
Redakcja
http://sxc.hu/

Korekty w ustawie refundacyjnej

Podziel się tym artykułem:   

Obecnie trwają prace nad poprawkami w kontrowersyjnej ustawie refundacyjnej. Prawdopodobnie Senat zajmie się nią tuż po świętach wielkanocnych – 27 i 28 kwietnia.

Komisja Ustawodawcza Senatu ma za zadanie opracować do tego czasu stosowne korekty, przede wszystkim w kwestii mocno krytykowanego, zwłaszcza przez BCC, quazi-podatku refundacyjnego w wysokości 3 proc.

 

Zdaniem ekspertów z Business Centre Club, wprowadzenie ustawy w jej wersji pierwotnej, stworzyłoby realne zagrożenie dla firm z branży farmaceutycznej. W opinii BCC, zapisany w ustawie refundacyjnej, nowy 3 proc. quazi-podatek oraz tak zwany payback, uderzą zarówno w małe jak i duże działalności (producenci leków, hurtownicy oraz właściciele aptek i punktów aptecznych), które ostatecznie znikną z rynku lub zostaną przejęte przez zagraniczne koncerny.

 

Ponadto, realizacja tej ustawy doprowadzi do powstania nowych miejsc pracy (97 etatów), co z kolei dodatkowo obciąży budżet państwa. Oprócz tego, wśród licznych zastrzeżeń, wymienia się też niebezpieczeństwo naruszenia zasad konstytucyjnych (zwłaszcza w sferze wolności gospodarczej).

 

Członkowie BCC, 11 kwietnia 2011 roku, złożyli do prezydenta Bronisława Komorowskiego pismo w sprawie konieczności wprowadzenia korekt do ustawy refundacyjnej. Ich zdaniem przesunięcie przez Senat terminu prac nad ustawą na koniec kwietnia, wskazuje na to, że planowane są odpowiednie poprawki w ramach jej treści. Komisja Ustawodawcza ma w pierwszej kolejności skutecznie rozwiązać problem związany z 3-procentowym quazi-podatkiem refundacyjnym, który wzbudza najwięcej wątpliwości i kontrowersji. Przewiduje się również dalsze poprawki w ustawie dotyczące jej konkretnych zapisów.

Podziel się tym artykułem:   
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl