Konwencja MLI wprowadza nowy obowiązek podatkowy dla Polaków pracujących za granicą - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika
Konwencja MLI wprowadza nowy obowiązek podatkowy dla...
Beata Michoń
pixabay.com
Podatnik.Info

Konwencja MLI wprowadza nowy obowiązek podatkowy dla Polaków pracujących za granicą

Podziel się tym artykułem:   

Już w 9 jurysdykcjach weszła w życie konwencja MLI, która nakłada obowiązek składania dwóch zeznań podatkowych na niektórych obywateli. Chociaż jest wymierzona głównie w wielkie korporacje, które stosują politykę pozwalającą na unikanie niekorzystnego opodatkowania, ma ona wpływ również na zwykłych podatników.

 

Nowe warunki składania deklaracji podatkowych

Od przyszłego roku Polacy, którzy pracują w wybranych krajach będą musieli składać dwa zeznania podatkowe – w Polsce i w państwie, w którym zarabiali. Taki obowiązek wprowadza konwencja MLI. Zmiana będzie adresowana do tych obywateli, którzy pracują za granicą, ale ich rodziny (czyli inaczej ośrodek interesów życiowych) mieszkają w Polsce.

Warto wiedzieć, że Polacy, którzy nie osiągnęli żadnych dochodów w Polsce w danym roku podatkowym, nadal mają obowiązek złożyć drugie zeznanie podatkowe. Wystarczy, że zaznaczą ten fakt w swojej deklaracji.

 

Kiedy rodzina nie stanowi ośrodka interesów życiowych

W niektórych przypadkach kwestia rodziny jako ośrodka interesów życiowych może być dyskusyjna. Będzie tak np. wtedy, gdy małżonkowie pozostają w separacji albo są w trakcie rozwodu, a nie mają dzieci. Kluczowe w takiej sytuacji będzie przedstawienie dowodów na to, że osoba, która formalnie jest członkiem rodziny, nie stanowi centrum życia dla pracownika na emigracji.

 

Wpływ MLI na przeciętnego podatnika

Wbrew pozorom, MLI nie zmieni wiele z punktu widzenia zwykłego obywatela, który zarabia za granicą, nawet jeśli jego rodzina pozostaje w Polsce. Nie będzie musiał ponosić żadnych dodatkowych opłat, a wysokość jego podatku nie ulegnie podwyższeniu. Będzie tylko musiał pamiętać o tym, by złożyć dwa zeznania podatkowe. Jeśli o tym zapomni, musi liczyć się z konsekwencjami – istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie ukarany grzywną.

 

Daty wejścia w życie konwencji w poszczególnych krajach

Do tej pory aż 84 jurysdykcje podpisały MLI, ale tylko w niektórych krajach jej zasady już obowiązują. Poza Polską w tej grupie znajduje się również Austria, Jersey, Nowa Zelandia, Serbia, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania oraz Wyspa Man. 1 stycznia 2019 roku dołączy do nich:

  • Australia,
  • Francja,
  • Izrael,
  • Japonia,
  • Litwa,
  • Słowacja.

Wszyscy Polacy, którzy zarabiają w tych krajach, a mają rodziny w Polsce, będą niedługo musieli pamiętać o złożeniu drugiego zeznania podatkowego. Nie wiadomo na razie, kiedy pozostałe jurysdykcje dołączą do tych wyżej wymienionych i będą respektować postanowienia konwencji MLI.

  

MLI ma być narzędziem w walce ze spółkami, które zawierają transakcje i porozumienia po to, by czerpać korzyści podatkowe. Konwencja zmienia sytuację podmiotów, które optymalizują swoje działania i w ten sposób unikają niekorzystnych warunków opodatkowania, jakie obowiązują w ich krajach. Założeniem konwencji jest przede wszystkim zapobieganie takich sytuacjom, ale niewielkie zmiany obejmą także przeciętego podatnika, który pracuje na emigracji, pozostawiając rodzinę w Polsce.

 

Autor artykułu - Beata Michoń 

Podziel się tym artykułem: