
Już w 9 jurysdykcjach weszła w życie konwencja MLI, która nakłada obowiązek składania dwóch zeznań podatkowych na niektórych obywateli. Chociaż jest wymierzona głównie w wielkie korporacje, które stosują politykę pozwalającą na unikanie niekorzystnego opodatkowania, ma ona wpływ również na zwykłych podatników.
Od przyszłego roku Polacy, którzy pracują w wybranych krajach będą musieli składać dwa zeznania podatkowe – w Polsce i w państwie, w którym zarabiali. Taki obowiązek wprowadza konwencja MLI. Zmiana będzie adresowana do tych obywateli, którzy pracują za granicą, ale ich rodziny (czyli inaczej ośrodek interesów życiowych) mieszkają w Polsce.
Warto wiedzieć, że Polacy, którzy nie osiągnęli żadnych dochodów w Polsce w danym roku podatkowym, nadal mają obowiązek złożyć drugie zeznanie podatkowe. Wystarczy, że zaznaczą ten fakt w swojej deklaracji.
W niektórych przypadkach kwestia rodziny jako ośrodka interesów życiowych może być dyskusyjna. Będzie tak np. wtedy, gdy małżonkowie pozostają w separacji albo są w trakcie rozwodu, a nie mają dzieci. Kluczowe w takiej sytuacji będzie przedstawienie dowodów na to, że osoba, która formalnie jest członkiem rodziny, nie stanowi centrum życia dla pracownika na emigracji.
Wbrew pozorom, MLI nie zmieni wiele z punktu widzenia zwykłego obywatela, który zarabia za granicą, nawet jeśli jego rodzina pozostaje w Polsce. Nie będzie musiał ponosić żadnych dodatkowych opłat, a wysokość jego podatku nie ulegnie podwyższeniu. Będzie tylko musiał pamiętać o tym, by złożyć dwa zeznania podatkowe. Jeśli o tym zapomni, musi liczyć się z konsekwencjami – istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie ukarany grzywną.
Do tej pory aż 84 jurysdykcje podpisały MLI, ale tylko w niektórych krajach jej zasady już obowiązują. Poza Polską w tej grupie znajduje się również Austria, Jersey, Nowa Zelandia, Serbia, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania oraz Wyspa Man. 1 stycznia 2019 roku dołączy do nich:
Wszyscy Polacy, którzy zarabiają w tych krajach, a mają rodziny w Polsce, będą niedługo musieli pamiętać o złożeniu drugiego zeznania podatkowego. Nie wiadomo na razie, kiedy pozostałe jurysdykcje dołączą do tych wyżej wymienionych i będą respektować postanowienia konwencji MLI.
MLI ma być narzędziem w walce ze spółkami, które zawierają transakcje i porozumienia po to, by czerpać korzyści podatkowe. Konwencja zmienia sytuację podmiotów, które optymalizują swoje działania i w ten sposób unikają niekorzystnych warunków opodatkowania, jakie obowiązują w ich krajach. Założeniem konwencji jest przede wszystkim zapobieganie takich sytuacjom, ale niewielkie zmiany obejmą także przeciętego podatnika, który pracuje na emigracji, pozostawiając rodzinę w Polsce.
Autor artykułu - Beata Michoń