Konwencja MLI wprowadza nowy obowiązek podatkowy dla...
pixabay.com
Podatnik.Info

Konwencja MLI wprowadza nowy obowiązek podatkowy dla Polaków pracujących za granicą

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Nowe warunki składania deklaracji podatkowych

Od przyszłego roku Polacy, którzy pracują w wybranych krajach będą musieli składać dwa zeznania podatkowe – w Polsce i w państwie, w którym zarabiali. Taki obowiązek wprowadza konwencja MLI. Zmiana będzie adresowana do tych obywateli, którzy pracują za granicą, ale ich rodziny (czyli inaczej ośrodek interesów życiowych) mieszkają w Polsce.

Warto wiedzieć, że Polacy, którzy nie osiągnęli żadnych dochodów w Polsce w danym roku podatkowym, nadal mają obowiązek złożyć drugie zeznanie podatkowe. Wystarczy, że zaznaczą ten fakt w swojej deklaracji.

 

Kiedy rodzina nie stanowi ośrodka interesów życiowych

W niektórych przypadkach kwestia rodziny jako ośrodka interesów życiowych może być dyskusyjna. Będzie tak np. wtedy, gdy małżonkowie pozostają w separacji albo są w trakcie rozwodu, a nie mają dzieci. Kluczowe w takiej sytuacji będzie przedstawienie dowodów na to, że osoba, która formalnie jest członkiem rodziny, nie stanowi centrum życia dla pracownika na emigracji.

 

Wpływ MLI na przeciętnego podatnika

Wbrew pozorom, MLI nie zmieni wiele z punktu widzenia zwykłego obywatela, który zarabia za granicą, nawet jeśli jego rodzina pozostaje w Polsce. Nie będzie musiał ponosić żadnych dodatkowych opłat, a wysokość jego podatku nie ulegnie podwyższeniu. Będzie tylko musiał pamiętać o tym, by złożyć dwa zeznania podatkowe. Jeśli o tym zapomni, musi liczyć się z konsekwencjami – istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie ukarany grzywną.

 

Daty wejścia w życie konwencji w poszczególnych krajach

Do tej pory aż 84 jurysdykcje podpisały MLI, ale tylko w niektórych krajach jej zasady już obowiązują. Poza Polską w tej grupie znajduje się również Austria, Jersey, Nowa Zelandia, Serbia, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania oraz Wyspa Man. 1 stycznia 2019 roku dołączy do nich:

  • Australia,
  • Francja,
  • Izrael,
  • Japonia,
  • Litwa,
  • Słowacja.

Wszyscy Polacy, którzy zarabiają w tych krajach, a mają rodziny w Polsce, będą niedługo musieli pamiętać o złożeniu drugiego zeznania podatkowego. Nie wiadomo na razie, kiedy pozostałe jurysdykcje dołączą do tych wyżej wymienionych i będą respektować postanowienia konwencji MLI.

  

MLI ma być narzędziem w walce ze spółkami, które zawierają transakcje i porozumienia po to, by czerpać korzyści podatkowe. Konwencja zmienia sytuację podmiotów, które optymalizują swoje działania i w ten sposób unikają niekorzystnych warunków opodatkowania, jakie obowiązują w ich krajach. Założeniem konwencji jest przede wszystkim zapobieganie takich sytuacjom, ale niewielkie zmiany obejmą także przeciętego podatnika, który pracuje na emigracji, pozostawiając rodzinę w Polsce.

 

Autor artykułu - Beata Michoń 

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przewodnik Ekonomiczny#5 Skąd się bierze inflacja?