Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Kontrola skarbowa istnieje już 20 lat
http://sxc.hu/

Kontrola skarbowa istnieje już 20 lat

Dbałość o finanse państwa, zwalczanie zorganizowanej przestępczości gospodarczej oraz audyt środków pochodzących z budżetu UE to najważniejsze zadania działających od dwóch dekad urzędów kontroli skarbowej.

Zdaniem premiera Donalda Tuska niezdolność państwa do egzekucji należności jest niewątpliwie jednym z powodów załamania gospodarczego niektórych wysoko rozwiniętych gospodarek europejskich.

Maleje ilość, a wzrasta skuteczność kontroli skarbowych

Tymczasem o sprawności działania polskiego aparatu skarbowego świadczą dane z przeprowadzonych w 2011 r. kontroli skarbowych. Wynika z nich, że kontroli jest coraz mniej, za to wzrasta ich skuteczność. Wpłaty do budżetu w ubiegłym roku wynikające z ustaleń kontrolerów wyniosły 816 mln zł.

Skarbówka ściśle współpracuje z innymi służbami

To efekt doświadczenia i wysokich kwalifikacji kontrolerów, nowoczesnych technik analitycznych oraz ścisłej współpracy z organami celnymi, podatkowymi i organami ścigania, a także kontaktów ze służbami skarbowymi innych krajów. Dzięki temu karanie oszustów podatkowych, zwalczanie „karuzeli podatkowych” i wyłudzeń zwrotu podatku VAT są coraz częstsze.

Kontrolerzy chronią własność intelektualną

Walka ze zorganizowanymi grupami przestępczymi dotyczy również ochrony własności intelektualnej i znaków towarowych oraz przeciwdziałania marnotrawieniu publicznych pieniędzy.

Minister finansów Jacek Rostowski stwierdził, że wraz z dynamicznym rozwojem tej służby od lat 90-tych ubiegłego wieku nie zmienia się jej podstawowe zadanie, czyli stanie na straży stabilności państwa i ochrona jego interesów majątkowych i skarbowych.

 

Źródło: Ministerstwo Finansów

Loading Comments