Konsultacje społeczne w Polsce są fikcją
http://sxc.hu/

Konsultacje społeczne w Polsce są fikcją

Pracodawcy RP od 2009 roku prowadzą Centrum Monitoringu Legislacji, oceniające jakość prowadzonych konsultacji społecznych. – Z naszych doświadczeń wynika, że administracja publiczna ciągle traktuje je jako zło konieczne – mówi ekspert organizacji Grzegorz Byszewski.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

30 dni na wydanie opinii

Zgodnie z ustawą o organizacjach pracodawców mamy możliwość opiniowania założeń i projektów aktów prawnych dotyczących interesów naszych członków. To bardzo ważny, choć często pomijany i lekceważony przez administrację publiczną element procesu stanowienia prawa – dodaje Grzegorz Byszewski i przypomina, że partnerzy społeczni powinni otrzymywać nie mniej niż 30 dni, a w szczególnie pilnych sprawach – 21 dni na zaopiniowanie projektu. Rzeczywistość prezentuje się jednak zupełnie inaczej.

Ministerstwo Finansów ogranicza konsultacje do minimum

W ubiegłym roku administracja publiczna przekazała Pracodawcom RP 564 projekty, w tym 108 projektów ustaw i 434 projekty rozporządzeń oraz 22 innego rodzaju dokumenty. – Co prawda średni czas konsultacji w stosunku do 2010 roku wydłużył się o dwa dni, ale nadal jest zdecydowanie krótszy niż ustawowe 30 dni – wyjaśnia Byszewski. Eksperci Pracodawców RP przygotowali zestawienie średniej długości konsultacji z podziałem na poszczególne resorty w 2011 roku (wykres poniżej). Najgorzej wypadło Ministerstwo Finansów, które – wliczając dni wolne od pracy – pozostawiało partnerom niespełna… siedem dni na przedstawienie uwag. Najlepiej wypadło natomiast Ministerstwo Środowiska ze średnim czasem na zaopiniowanie projektu na poziomie 26,43 dni.

Projekty ustaw przygotowane przez resort finansów trzeba wielokrotnie nowelizować

Zdaniem Pracodawców RP resort finansów tak naprawdę uniemożliwia zapoznanie się z projektami. – Tak krótki termin konsultacji powoduje, że nie jesteśmy w stanie ocenić wpływu zmian na otoczenie gospodarcze i jego finanse, w wyniku czego wprowadza się prawo złe dla gospodarki, które następnie trzeba wielokrotnie nowelizować – tłumaczy ekspert Pracodawców RP. Jego zdaniem poważniejsze podejście do konsultacji społecznych pozwoliłoby uniknąć wielu błędów i umożliwiłoby złagodzenie nastrojów społecznych. Pokazało to choćby porozumienie ACTA, w przypadku którego brak dialogu spowodował ogromne protesty.

Średnia długość trwania konsultacji społecznych w poszczególnych ministerstwach wynosi:

clip-image002-2-670

 

Źródło: Pracodawcy RP

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT przez internet można wysłać w zaledwie kilka minut. Trzeba jednak zrobić to prawidłowo. Oto największy błąd popełniany przez podatników