Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Konkretny cel przekazania 1% OPP
Fundacja Rosa

Konkretny cel przekazania 1% OPP

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jakimi przywilejami - jako podatnicy - dysponujemy w przypadku mechanizmu jednego procentu. Nie tylko możemy pomóc wybranej organizacji pożytku publicznego, ale także zaznaczyć konkretny cel, na który mają zostać przeznaczone nasze pieniądze.

Poza  podaniem w corocznym zeznaniu podatkowym numeru KRS wspieranej przez nas organizacji pozarządowej, w rubryce „Informacje uzupełniające” możemy wskazać cel rozdysponowania naszych pieniędzy. Wiadomość ta zostanie przesłana OPP jako doprecyzowanie przekazanej kwoty.

 

Musimy jednak pamiętać, że podanie celu szczegółowego nie jest dla organizacji informacją zobowiązującą, ale jedynie sygnałem, który z projektów najbardziej przemawia do serca podatnika.  OPP nie musi rozliczyć się z przekazania darowizny na określony cel - wystarczy, że realizuje swoje działania statutowe.

 

Jaki priorytet przekazania pieniędzy wskazać w rubryce „Informacje uzupełniające”? W przypadku Fundacji Rosa, działającej w ramach programów z obszaru zdrowia i edukacji, możemy wpisać nazwę jednego z prowadzonych przez nią projektów: Rakoobrona, Kartka ze Szpitala, Lekki Tornister czy Twoja Szkoła; jeśli organizacja pomaga konkretnym osobom - podać nazwisko podopiecznego, którego leczenie chcemy wesprzeć, itp.

 

Warto świadomie rozdzielać swoje finanse, nawet - a może przede wszystkim - w przypadku mechanizmu 1%.

 

 

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej informacji o działaniach organizacji: www.fundacjarosa.pl oraz www.rakoobrona.pl.

Loading Comments