Konieczne ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej - Prosta strona podatków
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika
Konieczne ułatwienia w prowadzeniu działalności...
KS
http://sxc.hu/

Konieczne ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej

Podziel się tym artykułem:   

Stworzenie odpowiedniego otoczenia prawno-regulacyjnego dla prowadzenia działalności gospodarczej jest podstawowym zadaniem rządu i parlamentu. Przedsiębiorcy ocenią przepisy pozytywnie, jeśli będą przejrzyste i stabilne. - Obecny stan rzeczy w dziedzinie legislacji daleki jest niestety daleki od stanu pożądanego - mówi ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej wielokrotnie zwracali uwagę na istotne mankamenty systemu stanowienia prawa w Polsce, m.in. organizując spotkanie prasowe pt. „Tak stanowi się prawo w Polsce” w maju br. W dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej przedstawiono część pomysłów głównych partii politycznych w zakresie poprawy procesu legislacyjnego. Zdaniem Pracodawców RP proponowane zmiany są niewystarczające.

- Postulujemy przeprowadzenie kompleksowej reformy systemu stanowienia prawa, której fundamentami powinno być wzmocnienie roli konsultacji społecznych oraz zwiększenie znaczenia Oceny Skutków Regulacji wraz z Oceną Kosztów Regulacji - mówi ekspert. Jego zdaniem projekty aktów prawnych należy rzetelnie konsultować z zainteresowanymi podmiotami, a także przeprowadzić poważną analizę skutków finansowych wprowadzenia przepisów w życie. W legislacji, jak w ochronie zdrowia, naczelną zasadą powinno być sformułowanie – primum non nocere (łać. przede wszystkim, nie szkodzić). - Warto o tym pamiętać szczególnie w sytuacji bardzo częstego nowelizowania niektórych ustaw, jak ustawa o podatku od towarów i usług czy Prawa energetycznego - przypomina Wołejko.

Zdaniem eksperta Pracodawców RP doszliśmy już do momentu, w którym przed przyjęciem nowych regulacji należy przeprowadzić audyt istniejących przepisów i zastanowić się, czy zamiast uchwalać nowe prawo, nie powinniśmy najpierw uchylić już obowiązującego.

- Uchwalanie coraz to nowych przepisów na pewno nie doprowadzi do deregulacji gospodarki. Uchwalone w tej kadencji parlamentu dwie ustawy deregulacyjne należy pochwalić, jednak przed nowym parlamentem nadal wiele pracy - podsumowuje Piotr Wołejko.

 

Źródło: Pracodawcy RP

Podziel się tym artykułem: