Koniec ze składkami ZUS przez pierwsze 6 miesięcy dla...
Kancelaria Premiera/http://skroc.pl/bba85/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/12b5f
Podatnik.info

Koniec ze składkami ZUS przez pierwsze 6 miesięcy dla nowych firm! Morawiecki ogłosił Konstytucję Biznesu

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jednak Konstytucja Biznesu zawiera szereg zmian, które w opinii Ministerstwa Rozwoju mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Oprócz ulgi dla początkujących firm zwalniającej z konieczności odprowadzania składek ZUS w pierwszym półroczu jej funkcjonowania, ma zostać również m . in. zlikwidowany numer REGON, który stopniowo całkowicie ma zastąpić NIP. Oto szczegóły najważniejszych założeń projektu ustawy Prawo Przedsiębiorców:


Pół roku bez składek dla nowych firm. Potem 2 lata preferencyjny ZUS


Zgodnie z projektem, początkujący przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności. Następnie, tak jak obecnie, będą mogli korzystać przez 2 lata z tzw. „małego ZUS-u”.


REGON do lamusa


W kontaktach z urzędami przedsiębiorcy będą posługiwać się jedynie numerem NIP. Z kolei REGON ma być stopniowo całkowicie zlikwidowany. Jednak zgodnie z założeniami projektu, ten proces ma zostać rozłożony w czasie.


Odetchną korepetytorzy i drobni handlarze


Konstytucja Biznesu ma także pozwolić odetchnąć osobom dorabiającym, jak np. korepetytorzy czy drobni handlarze. Jeżeli ich miesięczne przychody nie przekroczą kwoty do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (od 1 stycznia 2017 roku 2000 zł brutto), to nie będą musieli rejestrować działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym i odprowadzać składek ZUS.


Mniej urzędowych formalności


Projekt ustawy zawiera również szereg zapisów, które mają ułatwić przedsiębiorcom kontakt z urzędami poprzez zmniejszenie liczby zbędnych formalności oraz niektórych uciążliwych obowiązków. Do najważniejszych założeń można zaliczyć:

  • sprawozdania finansowe firmy będą musiały przechowywać 5 lat, a nie, jak dotychczas, bezterminowo,
  • w podatku VAT do 120 dni skrócony zostanie okres, po upływie którego wierzyciel ma możliwość skorzystania z „ulgi na złe długi”, jednocześnie w podatkach dochodowych wprowadzona zostanie analogiczna ulga,
  • osoby, które odziedziczyły firmę (lub udziały w niej) po śmierci właścicieli, nie będą musiały zapłacić podatku od spadków i darowizn,
  • Minister Rozwoju i Finansów będzie musiał wydać interpretację ogólną, jeśli Naczelny Sąd Administracyjny wyda wyrok, w wyniku którego zostanie wydana interpretacja indywidualna rozbieżna z dotychczasowymi interpretacjami indywidualnymi,
  • za zgodą przedsiębiorcy, niektóre sprawy urzędowe będzie można załatwiać przez telefon, e-mail lub za pomocą innych środków komunikacji,
  • urzędy będą wydawać napisane prostym językiem „objaśnienia przepisów”. Jeśli przedsiębiorca zastosuje się do nich, będzie chroniony, np. w trakcie kontroli.


Pełny projekt Konstytucji Biznesu jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Płaca minimalna w górę, czyli składki początkujących przedsiębiorców wzrosną