Koniec z PIT-40 za 2017 r.! Pracodawca wręczy każdemu...
Pixabay.com
Podatnik.info

Koniec z PIT-40 za 2017 r.! Pracodawca wręczy każdemu pracownikowi PIT-11 w 2018 roku

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Co zrobi pracodawca z PIT-12 od pracownika


Jeżeli przed 10 stycznia 2018 roku pracownik zwróci się do pracodawcy z wnioskiem na druku PIT-12 z prośbą o przygotowanie rozliczenia rocznego, płatnik powinien go poinformować, że zgodnie z nowymi przepisami nie może za niego sporządzić PIT za 2017 rok. Podatnicy powinni pamiętać, że firma nie ma obowiązku informowania ich o tej zmianie. Wystarczy, że do końca lutego przyszłego roku dostarczy nam PIT-11. Następnie na podstawie zawartych w nim informacji, samodzielnie musimy wypełnić deklarację podatkową do 30 kwietnia.


Jeśli pracodawca omyłkowo zaakceptuje prośbę pracownika i przygotuje dla niego druk PIT-40, to i tak rozliczenie podatnika za 2017 rok będzie nieważne. Oznacza to, że osoba zatrudniona przez cały rok w jednej firmie i tak osobiście będzie musiała złożyć deklarację podatkową w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Jeżeli tego nie zrobi, grożą jej sankcje karno-skarbowe ze strony fiskusa.


Samodzielnie PIT za 2017 rok dodatkowo wypełni 400 tys. osób


W latach ubiegłych pracownik, który przez cały rok był zatrudniony w jednej firmie, a także nie uzyskiwał innych dochodów z innych źródeł (np. z najmu, umów zleceń czy umów o dzieło u innego płatnika), mógł na druku PIT-12 do 10 stycznia złożyć u pracodawcy wniosek o przygotowanie deklaracji podatkowej. Następnie przedsiębiorstwo sporządzało formularz PIT-40, które wręczało zarówno osobie zatrudnionej, jak i wysyłało do urzędu skarbowego.


Jednak od 2018 roku przepisy zostały zmienione. W rozliczeniu za 2016 rok z możliwości rozliczenia przez płatnika skorzystało około 400 tys. Polaków. W 2018 roku samodzielnie będą musieli wypełnić PIT-37 za 2017 rok.


Jak wypełnić PIT-37 za 2017 rok przez internet?


W prosty sposób bez wychodzenia z domu i tracenia czasu w kolejkach w urzędzie skarbowym czy placówce Poczty Polskiej, PIT za 2017 rok można wypełnić w domu przez internet. W kilka minut za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2017/2018 od portalu podatkowego Podatnik.info. Na początek wystarczy podać pięć następujących danych, na podstawie których system e-Deklaracje Ministerstwa Finansów identyfikuje tożsamość podatnika:

  • imię,
  • nazwisko
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu z PIT za 2016 rok.


Następnie intuicyjny kreator przekieruje nas przez kolejne etapy rozliczenia rocznego. Po otrzymaniu za pośrednictwem portalu podatkowego Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) możemy być pewni, że nasz PIT dotarł do urzędu skarbowego.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Pracodawca nie przysłał PIT-11 za 2017 rok?! Co robić