Koniec raju podatkowego na Cyprze!
http://sxc.hu/
Noble Securities

Koniec raju podatkowego na Cyprze!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Konfiskata cudzych pieniędzy!

Zamieszanie wokół Cypru odbiło się dużym echem w Rosji. To właśnie obywatele tego kraju posiadają według szacunków 20 mld EUR w bankach na Cyprze. Opodatkowanie tych wkładów oznacza straty dla tamtejszych biznesmenów, zwłaszcza jeśli w dzisiejszym głosowaniu politycy poprą pomysł „strzyżenia” tylko posiadaczy depozytów o wartości przekraczających kwotę objętą standardową gwarancją nadzoru. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew określił w poniedziałek planowane przez Cypr jednorazowe opodatkowanie wkładów bankowych jako "konfiskatę cudzych pieniędzy". Do trudnej sytuacji na Cyprze przyczyniły się wcześniejsze wydarzenia w Grecji i jej sektorze bankowym. To aktywa tego kraju i przedsiębiorców stanowią około 80 proc. PKB wyspy. Straty na greckich operacjach doprowadziły cypryjskie banki do granic wypłacalności. UE i MFW postawiły więc sprawę jasno. Dokapitalizujemy wasze banki kwotą 10 mld EUR pod warunkiem wprowadzenia planu, który da możliwość spłaty tej kwoty. Pomysł choć niestandardowy i uważany przez wielu ekonomistów za szalony, może wejść w życie już dziś popołudniu. Szansą na uniknięcie opodatkowania depozytów maja małe wkłady do 20 000 EUR. Rozmowy w cypryjskim parlamencie będą dotyczyły sposobu i zakresu opłaty jednorazowej.

Sytuacja na Cyprze rujnuje światowych inwestorów!

Sytuacja, z jaka mamy do czynienia na Cyprze, ma duży wpływ na sytuację w innych krajach. Wczorajsze zamknięcie światowych giełd jest tego dowodem. Niemiecki DAX spadł na zamknięciu o 0,40 proc., londyński FTSE zniżkował o 0,49 proc. a francuski CAC40 o 0,48 proc. W Warszawie spadki były bardziej dotkliwe. Główny indeks WIG20 spadł o 1,30 proc. i spowodował obniżenie naszego indeksu do poziomu 2453,90 pkt. Przecena na polskiej giełdzie była bardzo dotkliwa dla największych spółek. KGHM spadł o 2,12 proc. ( 166 zł/akcję ), Pekso S.A. spadło o 2,50 proc ( 160,10 zł/akcję ), PGE zniżkowało o 2,52 proc. ( 17,41 zł/akcję ). Spadki na małych i średnich spółkach nie były tak duże. sWIG80 zakończył poniedziałkowe notowania 0, 34 proc. pod kreską a mWIG40 wzrósł na koniec sesji o 0,37 proc.

Za oceanem reakcja była podobna do tej ze Starego Kontynentu. Główny indeks amerykańskiej giełdy Down Jones spadł o 0,43 proc. Podobnie było na S&P500 ze spadkiem o 0,55 proc. i Nasdaq ( spadek o 0,25 proc.). Odwrotnością takich notowań okazało się zamknięcie giełdy w Tokio. Nikkei 225 wzrósł we wtorek o 1,90 proc. 


Michał Chudy 

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Czy opodatkowanie kontrolowanych spółek zagranicznych ograniczy swobodę działalności?