
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Brak dochodu a ulga na dziecko 2020 – kiedy można ubiegać się o ulgę?
22 marca w Nikozji Polska i Cypr podpisały Protokół o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie 4 czerwca 1992 r. Negocjacje Protokołu odbyły się w dniach 10-12 maja 2011 r. w Nikozji.
Zmienią się zasady opodatkowania członków zarządu
Zmiany wprowadzone protokołem do umowy wpisują się w polską politykę w zakresie umów podatkowych, zmierzającą do usunięcia z polskiej bazy traktatowej zapisów wykorzystywanych w agresywnym planowaniu podatkowym. Główną zmianą wprowadzoną do umowy z dnia 4 czerwca 1992 r. jest usuniecie tzw. klauzuli tax sparing (fikcyjnego zaliczenia podatku). Protokół wprowadza zmiany w sposobie opodatkowania dochodów członków zarządu (po wejściu w życie jego postanowień, dochody członków zarządu opodatkowane będą wyłącznie w państwie rezydencji członka zarządu).
Łatwiejszy dostęp fiskusa do informacji o polskich podatnikach na Cyprze
Umowę rozszerzono także o pełną klauzulę wymiany informacji w sprawach podatkowych, opartą o treść art. 26 Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku, która umożliwia uzyskanie informacji o dochodach polskich rezydentów w relacjach z Cyprem, w tym również o środkach zgromadzonych na rachunkach bankowych. Protokół obniża stawkę podatku u źródła określoną w umowie w odniesieniu do dywidend (z 10% do 0% lub 5%) oraz odsetek (z 10% do 5%).
Pełna treść umowy jest dostępna TUTAJ.
Źródło: Ministerstwo Finansów