Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Komu opłaca się Mieszkanie dla Młodych
http://sxc.hu/
Money.pl

Komu opłaca się Mieszkanie dla Młodych

Bez wątpienia jest atrakcyjny dla tych, którzy mają zdolność kredytową i stać ich na zakup własnych czterech kątów. Dzięki MdM zaoszczędzą sporo gotówki na wkład własny albo kupią nieco większe lokum niż wstępnie planowali. Money.pl porównał atrakcyjność działającej do ubiegłego roku Rodziny na Swoim z MdM. Ten pierwszy program wypada bez porównania lepiej.

W grudniu 2012, czyli w ostatnim miesiącu składania wniosków o kredyt w programie Rodzina na Swoim, w Warszawie można było kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, którego cena za metr kwadratowy nie przekraczała 5789,50 zł. W przypadku nieruchomości o powierzchni 50 metrów kwadratowych finansowanej w całości kredytem zaciągniętym na 30 lat, z oprocentowaniem 6 procent, w ciągu ośmiu lat obowiązywania dopłat kredytobiorca zaoszczędzi na odsetkach ponad 77 tysięcy złotych (przy założeniu stałego oprocentowania i stopy referencyjnej dla dopłat). Rata w okresie dopłat będzie niższa średnio o 805 zł.

Gdyby w tym samym czasie działało już Mieszkanie dla Młodych, to zarówno bezdzietna rodzina jak i singiel mogliby liczyć na 29 tys. zł jednorazowego wsparcia. W przypadku osób posiadających na utrzymaniu dziecko dopłata wyniosłaby ponad 43 tys. złotych, a po pojawieniu się trzeciego potomka otrzymaliby dodatkowe 14,5 tys. zł. Maksymalna dopłata byłaby dla nich prawie 20 tysięcy niższa niż w przypadku RnS. Miesięczna rata w całym okresie kredytowania zmniejszyłaby się o około 260 zł w porównaniu z tradycyjnym kredytem.

Rząd na program MdM planuje przeznaczyć w przyszłym roku 600 milionów złotych. Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy o dopłatach do kredytów na zakup mieszkania. Dopłaty ruszą 1 stycznia 2014 roku, jeśli nowe prawo pomyślnie przejdzie przez parlament.

Poprzedni program - Rodzina na Swoim - od początku 2007 roku pomógł w zakupie pierwszego mieszkania prawie 200 tysiącom rodzin. Wygasł on jednak z końcem zeszłego roku. Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak już w połowie października 2012 roku przedstawił koncepcję nowego programu wsparcia młodych osób. Z nowego rozwiązania - według szacunków rządu - będzie mogło skorzystać około 36 tysięcy kredytobiorców rocznie.

Konrad Pluciński
Money.pl

Loading Comments
Zainteresuje cię także