Komisja Finansów Publicznych ma coś do ukrycia?
http://sxc.hu/

Komisja Finansów Publicznych ma coś do ukrycia?

Już na samym początku kadencji posłowie Komisji Finansów Publicznych dowodzą, że wyborcy są im potrzebni tylko po to, by ich wybrać. A skoro to zrobili niech siedzą cicho; przydadzą się dopiero za cztery lata. Wczoraj, prezydium komisji, łamiąc zasady dialogu społecznego i zamykając posiedzenie przed partnerami społecznymi pokazało polskim przedsiębiorcom „gest Kozakiewicza”.

Tajemnicza stawka akcyzy oraz niejasne zasady wydatkowania środków Funduszu Pracy

Decyzja jest tym bardziej skandaliczna, że przedmiotem posiedzenia był projekt dotyczący zmian niektórych ustaw związanych z ustawą budżetową na 2012r. Zawiera on szereg rozwiązań ważnych z punktu widzenia warunków prowadzenia działalności gospodarczej – dotyczy m.in. stawek podatku akcyzowego czy też sposobów wydatkowania środków Funduszu Pracy.

Niewygodne pytania irytują posłów

- Trudno jest znaleźć wytłumaczenie, dlaczego uniemożliwiono przedstawicielom naszej organizacji udział w posiedzeniu – mówi Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Malinowski. Być może zdecydował o tym komfort pracy – niewygodne pytania i postulaty mogą irytować wrażliwych wybrańców narodu, a poza tym niepotrzebne przedłużają posiedzenie. - Otrzymaliśmy informację, że możemy przecież wysłać nasze uwagi faksem, a przebieg posiedzenia będzie transmitowany na stronie internetowej Sejmu. Gdybyśmy żyli w minionym ustroju, moglibyśmy to uznać za łaskawość władzy. Jednak w demokratycznym państwie prawa możemy to odczytywać jedynie jako impertynencję i kuriozalne zbywanie partnerów społecznych – ocenia Prezydent Malinowski.

Idąc tokiem myślenia posłów z Komisji Finansów zupełnie niepotrzebne są ich bezpośrednie spotkania z wyborcami. Również te przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi. - Mogą przecież rozdawać swoje ulotki i wysyłać swoje programy faksem – dodaje A. Malinowski.

Łamane są zasady dialogu społecznego

Pracodawcy RP doceniają wiedzę i doświadczenie Przewodniczącego Dariusza Rosatiego, ale brak jego zgody na wysłuchanie argumentów i postulatów ekspertów reprezentujących przedsiębiorców, a wiec adresatów tworzonego prawa, wydaje się być typową arogancją władzy. - Być może Pan Przewodniczący nie wie, co to jest dialog społeczny i jaką pozycję zajmuje w polskim ustroju. Śpieszę zatem z wyjaśnieniem. W Polsce dialog społeczny został podniesiony do rangi konstytucyjnej. Już w preambule czytamy: „(...) prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym (...)”. Ponadto Konstytucja w art. 20 traktującym o ustroju społeczno-gospodarczym mówi: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej” – cytuje Prezydent Pracodawców RP.

Podstawową formą dialogu jest wymiana argumentów pomiędzy partnerami społecznymi a przedstawicielami władzy wykonawczej lub ustawodawczej. Dyskusja ma na celu przyjęcie rozwiązania, które będzie zgodne z interesami wszystkich stron dialogu, w tym adresatów tworzonej regulacji. Decyzja Komisji Finansów Publicznych ten dialog uniemożliwiła – epistolografia to nie dialog.

Pracodawcy RP mają nadzieję (oby nie płonną), iż decyzja Prezydium Komisji ma charakter incydentalny. Stoimy u progu nowej kadencji Sejmu. Współpraca posłów z partnerami społecznymi jest ich obowiązkiem a nie przywilejem stosowanym w zależności od stopnia łaskawości władzy. Nie tylko zasady dialogu społecznego, ale także konieczność tworzenia dobrego prawa wymagają, aby pracując nad ustawami wysłuchać zdania i opinii adresatów tworzonych regulacji.

 

Źródło: Pracodawcy RP

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także