Gorące tematy
Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
sondaż 417 głosów
20%

Tak, gdyż przyczyni się do większej ilości urodzeń dzieci

82 głosów
21%

Nie, gdyż pieniądze trafią do niewłaściwych rodzin

88 głosów
59%

Nie jest to wystarczająca zachęta dla rodziców do posiadania dzieci

247 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Kolejne supermarkety przedstawiają dowody na płacenie...
Kamil Sztandera
sxc.hu
Podatnik.info

Kolejne supermarkety przedstawiają dowody na płacenie podatków w Polsce

Podziel się tym artykułem:   

Lidl Polska oraz Kaufland nadesłały do redakcji Podatnik.info odpowiedzi z których wynika, że obydwie firmy sumiennie wywiązują się z obowiązku odprowadzania różnego rodzaju podatków w naszym kraju.

Supermarkety płacą nie tylko CIT

Przypomnijmy, że w opublikowanym 10 listopada br. na łamach portalu Podatnik.info artykule pt. „Supermarkety unikają płacenia podatków w Polsce – jak rząd zamierza temu zapobiec?” przedstawiliśmy stanowisko Ministerstwa Finansów w kwestii uchylania się od obowiązku płacenia CIT w Polsce przez zagraniczne sieci handlowe. Zdaniem resortu tego rodzaju procederowi, który mogą stosować przedsiębiorstwa funkcjonujące w wielu branżach, skutecznie zapobiegają obecne rozwiązania zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższa publikacja wywołała duże zainteresowanie zarówno wśród naszych czytelników, jak i przedstawicieli kilku międzynarodowych sieci prowadzących działalność na terenie naszego kraju. Ich opinię na ten temat przedstawiliśmy 18 listopada br. W artykule pt. „Supermarkety kontratakują i przedstawiają dowody na płacenie podatków w Polsce”. Przede wszystkim wskazali oni, że wielkopowierzchniowe sklepy odprowadzają do naszego budżetu nie tylko wpływy z CIT, ale także płacą różnego rodzaju inne podatki oraz oferują nad Wisłą tysiące miejsc pracy.

W ostatnim okresie do redakcji Podatnik.info wpłynęły odpowiedzi od kolejnych dwóch międzynarodowych sieci handlowych. W związku z powyższym postanowiliśmy zaprezentować je naszym czytelnikom.

Lidl nie korzysta z ulg, a CIT w Polsce płacą jego udziałowcy

Z odpowiedzi Lidl Polska wynika, że działa w on na terenie naszego kraju w ramach obowiązujących tutaj przepisów i odprowadza wszystkie wynikające z miejscowego prawa należne podatki, także podatek dochodowy. Przykładowo suma zapłaconych podatków za rok 2011 wyniosła ponad 600 mln zł, a ponad 700 mln zł za rok 2012 (CIT, VAT, PIT i inne podatki).

Ponadto Lidl Polska działa w naszym kraju w formie spółki komandytowej. W związku z tym podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) od zysków spółki jest opłacany w Polsce bezpośrednio przez jej udziałowców, którzy rocznie odprowadzają kilkadziesiąt milionów złotych z tego tytułu.

Oprócz tego Lidl Polska nie otrzymał żadnych zwolnień w zapłacie podatku CIT, w tym nie skorzystał i nie korzysta z jakiegokolwiek zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych. Firma zatrudnia na terenie całego kraju około 12 tys. osób.

Za Kaufland Polska CIT płaci w naszym kraju spółka niemiecka

Natomiast z odpowiedzi kolejnej dużej sieci wynika, że spółki z grupy Kaufland płacą podatek dochodowy oraz wszelkie inne zobowiązania fiskalne wynikające z przepisów naszego prawa.
Zgodnie z nim za spółkę komandytową podatek CIT płaci w Polsce spółka niemiecka wchodząca w skład grupy.

Zobowiązania podatkowe Kauflanda (m.in. podatek CIT, PIT, VAT, podatek od nieruchomości, ZUS) wyniosły w ostatnich pięciu latach około 1,1 mld zł, a za ostatnie dwa lata około 600 mln zł. Dodatkowo firma zatrudnia w naszym kraju ponad 15 tys. osób, jednocześnie nie korzystając przy tym z żadnych ulg oraz zwolnień podatkowych od państwa polskiego.


Podatnik.info 

Podziel się tym artykułem:   
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl