Kolejne supermarkety przedstawiają dowody na płacenie...
sxc.hu
Podatnik.info

Kolejne supermarkety przedstawiają dowody na płacenie podatków w Polsce

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Supermarkety płacą nie tylko CIT

Przypomnijmy, że w opublikowanym 10 listopada br. na łamach portalu Podatnik.info artykule pt. „Supermarkety unikają płacenia podatków w Polsce – jak rząd zamierza temu zapobiec?” przedstawiliśmy stanowisko Ministerstwa Finansów w kwestii uchylania się od obowiązku płacenia CIT w Polsce przez zagraniczne sieci handlowe. Zdaniem resortu tego rodzaju procederowi, który mogą stosować przedsiębiorstwa funkcjonujące w wielu branżach, skutecznie zapobiegają obecne rozwiązania zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższa publikacja wywołała duże zainteresowanie zarówno wśród naszych czytelników, jak i przedstawicieli kilku międzynarodowych sieci prowadzących działalność na terenie naszego kraju. Ich opinię na ten temat przedstawiliśmy 18 listopada br. W artykule pt. „Supermarkety kontratakują i przedstawiają dowody na płacenie podatków w Polsce”. Przede wszystkim wskazali oni, że wielkopowierzchniowe sklepy odprowadzają do naszego budżetu nie tylko wpływy z CIT, ale także płacą różnego rodzaju inne podatki oraz oferują nad Wisłą tysiące miejsc pracy.

W ostatnim okresie do redakcji Podatnik.info wpłynęły odpowiedzi od kolejnych dwóch międzynarodowych sieci handlowych. W związku z powyższym postanowiliśmy zaprezentować je naszym czytelnikom.

Lidl nie korzysta z ulg, a CIT w Polsce płacą jego udziałowcy

Z odpowiedzi Lidl Polska wynika, że działa w on na terenie naszego kraju w ramach obowiązujących tutaj przepisów i odprowadza wszystkie wynikające z miejscowego prawa należne podatki, także podatek dochodowy. Przykładowo suma zapłaconych podatków za rok 2011 wyniosła ponad 600 mln zł, a ponad 700 mln zł za rok 2012 (CIT, VAT, PIT i inne podatki).

Ponadto Lidl Polska działa w naszym kraju w formie spółki komandytowej. W związku z tym podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) od zysków spółki jest opłacany w Polsce bezpośrednio przez jej udziałowców, którzy rocznie odprowadzają kilkadziesiąt milionów złotych z tego tytułu.

Oprócz tego Lidl Polska nie otrzymał żadnych zwolnień w zapłacie podatku CIT, w tym nie skorzystał i nie korzysta z jakiegokolwiek zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych. Firma zatrudnia na terenie całego kraju około 12 tys. osób.

Za Kaufland Polska CIT płaci w naszym kraju spółka niemiecka

Natomiast z odpowiedzi kolejnej dużej sieci wynika, że spółki z grupy Kaufland płacą podatek dochodowy oraz wszelkie inne zobowiązania fiskalne wynikające z przepisów naszego prawa.
Zgodnie z nim za spółkę komandytową podatek CIT płaci w Polsce spółka niemiecka wchodząca w skład grupy.

Zobowiązania podatkowe Kauflanda (m.in. podatek CIT, PIT, VAT, podatek od nieruchomości, ZUS) wyniosły w ostatnich pięciu latach około 1,1 mld zł, a za ostatnie dwa lata około 600 mln zł. Dodatkowo firma zatrudnia w naszym kraju ponad 15 tys. osób, jednocześnie nie korzystając przy tym z żadnych ulg oraz zwolnień podatkowych od państwa polskiego.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Supermarkety  kontratakują i przedstawiają dowody na płacenie podatków w Polsce