Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Kobiety zarabiają mniej
sxc.hu
wynagrodzenia.pl

Kobiety zarabiają mniej

W 2012 roku płace kobiet kształtowały się na poziomie 3 500 PLN. To o 1 000 PLN mniej niż przeciętne zarobki mężczyzn – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak.

Uniwersalna reguła, która obowiązuje każdego prawdziwego dżentelmena, aby mężczyzna ustępował miejsca kobiecie, istnieje tylko w kanonach savoir-vivre. Na polu wynagrodzeń ta zasada zdaje się nie obowiązywać. Dlaczego?  – W większości zestawień i porównań wynagrodzeń mężczyźni znacznie wyprzedzają kobiety. Podobnie jest również w naszym badaniu.  Mediana całkowitego wynagrodzenia brutto mężczyzn w 2012 roku wyniosła 4 500 PLN, a kobiety zarabiały tylko 3 500 PLN – komentuje Adam Wrona z Sedlak & Sedlak. 

We wszystkich województwach wynagrodzenia mężczyzn były wyższe niż kobiet. – Największe różnice odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie różnica na korzyść mężczyzn wynosiła aż 1 500 PLN. Duże różnice pojawiły się też w województwach dolnośląskim i pomorskim, gdzie kobiety zarabiały 1 200 PLN mniej. Najmniejsze dysproporcje zaobserwowano z kolei w województwie podkarpackim – „jedynie” 500 PLN – dodaje specjalista z Sedlak & Sedlak. Szczegółowe informacje o wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w wybranych województwach zostały przedstawione w tabeli 1.

Jeżeli przyjrzymy się zarobkom kobiet i mężczyzn z różnym wykształceniem okazuje się, że wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia rośnie dysproporcja pomiędzy poziomem płac obu płci. Kobiety z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym zarabiały w 2012 roku 168 PLN mniej. Różnica wśród osób z wykształceniem wyższym była znacznie większa i wynosiła 1 700 PLN.

 

Loading Comments