Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania trafi do nowej...
http://sxc.hu/
Tax Care

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania trafi do nowej Ordynacji podatkowej

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Prace nad ustawą, która miałaby zastąpić wielokrotnie nowelizowaną Ordynację podatkową, minister finansów Mateusz Szczurek zapowiedział jeszcze w ubiegłym roku. Powołana została komisja kodyfikacyjna, której zadaniem jest opracowanie nowych przepisów. Wczoraj komisja przedstawiła założenia nowej ustawy, które zostały przyjęte przez rząd.


Będzie rozstrzyganie niejasności na korzyść podatnika


Głównymi zadaniami nowej Ordynacji ma być ochrona praw podatników w relacji z organami skarbowymi oraz zwiększenie skuteczności i efektywności wymiaru i poboru podatkowego.


Zwiększeniu ochrony praw podatnika ma służyć stworzenie katalogu praw podatnika i zmiana przepisów dotyczących przedawnienia zobowiązań podatkowych. Poza tym rząd zapowiada wprowadzenie „niewładczych” form załatwiania spraw podatkowych, czyli porozumienia, konsultacji i mediacji.


Wśród praw podatnika, jakie mają trafić do nowej Ordynacji podatkowej, mają być m.in. zasada zaufania, równowagi między interesem publicznym a interesem podatnika, legalizmu oraz rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika.
Tę ostatnią zasadę zaproponował w swoim projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej prezydent Bronisław Komorowski. Jednak zgłoszony w styczniu projekt zmian utknął na razie w Sejmie, co spowodowało protesty niektórych organizacji przedsiębiorców.


I będzie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania


Jednak są i złe wiadomości dla przedsiębiorców. Resort finansów bowiem nie zamierza zrezygnować z pomysłu wprowadzenia do przepisów podatkowych klauzuli o unikaniu opodatkowania. Zakłada ona, że jeśli urzędnik fiskusa uzna, iż jakaś transakcja została przeprowadzona wyłącznie w celu obniżenia podatku, będzie mógł samodzielnie określić podatek w taki sposób, jakby tej transakcji nie było.


Ta propozycja, zawarta w procedowanej właśnie w Sejmie nowelizacji „starej” Ordynacji podatkowej, bardzo nie podoba się przedsiębiorcom, gdyż daje zbyt duża swobodę urzędników fiskusa w decydowaniu o wysokości opodatkowania. Wprawdzie udało się ograniczyć działanie klauzuli tylko do przypadków, w których zobowiązanie podatkowe przekracza 50 tys. zł, jednak przedsiębiorcy nadal obawiają się tego rozwiązania.


Mieli nadzieję, że pod wpływem krytyki resort finansów zrezygnuje z tego zapisu, tymczasem – jak wynika z opublikowanych po posiedzeniu rządu materiałów – klauzula znajdzie się w nowej ordynacji podatkowej. Poza tym rząd zapowiada likwidację rozbudowanych procedur podatkowych.


Ruszają konsultacje społeczne


Resort finansów opublikował kierunkowe założenia nowej Ordynacji podatkowej, a minister Mateusz Szczurek powiedział, że od jutra ruszają konsultacje społeczne w tej sprawie.


Marek Siudaj, Tax Care
Taxcare.pl 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Resort finansów chce wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania