Kilkaset tysięcy polskich księgowych ma jutro swoje...
http://sxc.hu/

Kilkaset tysięcy polskich księgowych ma jutro swoje święto

Wspinają się na szczyty Spitsbergenu i Kilimandżaro, a swoją pracę, która ponoć wciąga tak, jak dobry kryminał, porównują do zawodu detektywa. O kim mowa? O księgowych, którzy 9 czerwca po raz trzeci świętują Dzień Księgowego. Jest ich w Polsce kilkaset tysięcy.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Księgowy – jeden z najnudniejszych zawodów? Nic podobnego. Tak podobno mówią tylko ci, którzy nigdy się z tego typu pracą nie zetknęli.- To stereotyp, wynikający prawdopodobnie ze skojarzenia, że praca księgowego to zwykła praca biurowa od godz. 8 do 16, polegająca na „wklepywaniu” dokumentów – mówi Anita Momot-Świętonowska, dyrektor departamentu księgowości w Tax Care. Wtóruje jej Małgorzata Szczepańska, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce: - Jedna z księgowych stowarzyszenia porównuje wręcz pracę księgowego do zawodu detektywa, ponieważ wymaga intuicji, prowadzenia wielu wątków jednocześnie oraz dużej czujności. Konieczne są także umiejętność analizowania danych i perspektywiczne myślenie, aby przewidzieć, co może wydarzyć się w przyszłości – wylicza rzecznik SKwP.

Ekstremalna wspinaczka na górę przepisów

Katarzyna Siekierzyńska, zrzeszona w SKwP księgowa z Poznania, zdobyła w kwietniu najwyższy szczyt Spitsbergenu – Newtontoppen. Wcześniej weszła również na Kilimandżaro, Mont Blanc i Gran Paradiso. Środowisko księgowych skomentowało to w branżowej gazecie „Świat księgowych” w następujący sposób: „pokazała, że księgowy to osoba gotowa na wyzwania, która poradzi sobie nawet w ekstremalnych warunkach (…) wykonywanie zawodu księgowego to też ekstremalne zadanie, wymagające poruszania się w gąszczu przepisów, zasad i standardów”. - Rzeczywiście, przepisy ciągle się zmieniają, do tego każdy miesiąc przynosi coś nowego w praktyce u klientów. To wszystko sprawia, że wbrew pozorom praca księgowego nie jest rutyną – dodaje Anita Momot-Świętonowska.

Osobisty doradca

Jaka jest przyszłość zawodu księgowego? Czy w dobie internetu i dostępnych aplikacji księgowych online konieczny będzie fizyczny księgowy? Anita Momot-Świętonowska nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Według niej prawdziwa, rzetelna księgowość wymaga stałego kontaktu z dedykowaną tylko swojej firmie księgową, która, znając sytuację przedsiębiorcy od „podszewki”, jest w stanie szybko zareagować i znaleźć najlepsze dla niego rozwiązanie. Natomiast księgowość online jest możliwa tylko przy bardzo prostych działaniach, polegających w zasadzie tylko na uporządkowaniu dokumentów i podstawowych wyliczeniach.

Nie mówiąc już o tym, że przedsiębiorcy bardzo cenią sobie osobisty kontakt z księgową, traktując ją jako osobę najwyższego zaufania. W pewnym sensie czerpiemy więc z wzorców amerykańskich, gdzie klienci przychodzą do księgowych ze wszystkimi sprawami finansowymi – oczekując nie tylko obsługi stricte księgowej, ale także z zakresu inwestycji wypracowanego już zysku i finansowania przedsiębiorstwa. Księgowy powinien na bieżąco analizować sytuację klienta, aby dostarczyć rzetelnych informacji do podejmowania decyzji biznesowych. - W tym kierunku będzie zmierzał zawód księgowego i do tego właśnie dążymy: kompleksowej obsługi księgowo-finansowej – mówi dyrektor departamentu księgowości Tax Care. – Nasi księgowi skupiają przede wszystkim na kliencie, dlatego na przykład zdejmujemy im z barków fizyczne wprowadzanie danych z dokumentów – tym zajmują się u nas kontyści. Dzięki temu księgowi koncentrują się na prawidłowości dokumentacji i rozliczeń oraz mogą spojrzeć na biznes klienta z innej perspektywy. Dodatkowo szkolimy księgowych regularnie nie tylko w zakresie podatków, ale także z umiejętności miękkich, w tym także komunikacyjnych. Ma to znaczące przełożenie na jakość obsługi klientów i pozwala budować z nimi coraz lepsze relacje. Nasi księgowi obsługują też klientów w Idea Banku, z którym blisko współpracujemy. Odkryliśmy bowiem, że przedsiębiorcy darzą księgowych szczególnym zaufaniem, często większym niż doradcę finansowego.

Nawet 800 tys. księgowych

Zawód księgowego nie jest prawnie regulowany, dlatego na rynku brakuje danych, ile tak naprawdę osób pracuje w tej branży. Certyfikowane, a więc ujęte w oficjalnej statystyce Ministerstwa Finansów, są tylko osoby uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Dzisiaj jest ich ponad 88 tys., ale Małgorzata Szczepańska z SKwP szacuje, że pracujących jako księgowi może być na rynku od 400 tys. do nawet 800 tysięcy. Przy czym „Dzień Księgowego” powinien być tak naprawdę „Dniem Księgowej”, ponieważ praktyka pokazuje, że jest to zawód zdominowany przez kobiety – stanowią zdecydowaną większość zarówno wśród księgowych zatrudnionych w Tax Care, jak i na liście osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych resortu finansów.

Co sprawia, że młodzi ludzie, mimo niepochlebnych potocznych opinii o pracy księgowego, wybierają właśnie ten zawód? Monika Kempa, studentka finansów i rachunkowości na SGGW, w wywiadzie dla „Świata Księgowych” podsumowała krótko: „To na pewno zawód z przyszłością (…) Pieniądze były, są i będą, więc i księgowa musi być”.

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą uzyskać osoby, które spełniają jeden z poniższych warunków:

- posiadają trzyletnią praktykę w księgowości oraz posiadają wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość lub innej, dla której plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość, w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,

- posiadają trzyletnią praktykę w księgowości, posiadają wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne na kierunku innym niż rachunkowość oraz ukończyły studia podyplomowe z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,
- posiadają dwuletnią praktykę w księgowości i wykształcenie co najmniej średnie oraz złożą z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy.

Resort finansów planuje jednak pełną deregulację w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych – zlikwidowany miałby być zarówno egzamin, jak i wymóg wyższego wykształcenia o specjalności rachunkowość.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Taxcare.pl

tax-care---logo-150

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
9 czerwca to Dzień Księgowego, który już teraz może sprawdzić, co z okazji jego święta w podatkach zmieni ustawodawca