Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
sondaż 208 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

122 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Kiedy zachowek jest opodatkowany?
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Kiedy zachowek jest opodatkowany?

Podziel się tym artykułem:   

Zachowek nie stanowi części majątku spadkowego, a jest jedynie określoną kwotowo sumą pieniędzy wypłacaną przez spadkobierców lub zapisobierców osobom wymienionym w art. 991 kodeksu cywilnego. Oznacza to, że spełnienie roszczenia następuje dopiero w momencie jego wypłacenia. 

Tak więc osoba uprawniona, nie nabywa środków na pokrycie zachowku w chwili śmierci spadkodawcy, ale dopiero w momencie ich wypłacenia przez spadkobiercę (zapisobiorcę).


Wówczas możemy mówić o zastosowaniu art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, mówiącym o możliwości zwolnienia z podatku tytułem nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych. By móc skorzystać z tego przywileju, w ciągu 6 miesięcy od daty przyjęcia zachowku, należy zawiadomić o tym wydarzeniu na formularzu SD-Z2 właściwy urząd skarbowy oraz spełnić wszystkie wymogi zawarte w art. 4a wyżej wymienionej ustawy.


Jeżeli nie dotrzymamy tego terminu, będziemy zmuszeni zapłacić podatek. Zostaniemy wtedy zakwalifikowani do jednej z trzech grup podatkowych w zależności od tego, jakie relacje rodzinne łączyły nas ze spadkodawcą.


Warto podkreślić, że nawet w przypadku otrzymania środków pieniężnych tytułem zachowku od osoby niespokrewnionej, możemy w pełni skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku. To bowiem stosunek spadkodawca - uprawniony do zachowku decyduje o przydzieleniu do odpowiedniej grupy podatkowej. Takie działanie ma chronić interesy osób uprawnionych jako spadkobierców ustawowych spadkodawcy.



Podatnik.info

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl