Kiedy ryczałtowiec musi przejść na księgę przychodów...
Katarzyna Miazek
http://sxc.hu/
Tax Care

Kiedy ryczałtowiec musi przejść na księgę przychodów i rozchodów?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Prawo do opodatkowania przychodów ze swojego biznesu w 2015 r. zryczałtowanym podatkiem dochodowym miał przedsiębiorca, który, oczywiście poza złożeniem u fiskusa wniosku w tej sprawie do 20 stycznia, w 2014 r. uzyskał przychody z działalności mniejsze niż 626 880 zł (150 000 euro × 4,1792 zł/euro, tj. kurs euro z 1 października 2014 r.). Ci, którzy otwierają własny biznes teraz, mogą zdecydować się na ryczałt bez względu na wysokość przychodów, składając pisemne oświadczenie o wyborze ryczałtu nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
 

Dobrowolna rezygnacja z ryczałtu może dotyczyć tylko następnego roku, o czym do 20 stycznia następnego roku informuje się urząd skarbowy. Zgodnie z art. 9 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bowiem, jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
 

Utrata prawa do ryczałtu
 

Mogą natomiast zaistnieć w trakcie roku zdarzenia, które pozbawią ryczałtowca możliwości płacenia podatku dochodowego według stawek zryczałtowanych. I tak ryczałtowiec traci prawo do ryczałtu z dniem uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia aptek, lombardów, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, wytworzenia wyrobów objętych akcyzą (z wyjątkiem energii elektrycznej pozyskiwanej z odnawialnych źródeł), a także prowadzenia firmy w zakresie wolnych zawodów innych niż wymienione w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz świadczenia usług zawartych w załączniku nr 2 ww. ustawy (art. 8 ust. 1 pkt 3 i 4).


Art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym:
„Wolnym zawodem jest pozarolnicza działalność gospodarczą wykonywana osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu”.


Wybrane usługi z załącznika nr 2 do ww. ustawy, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych:

  • usługi finansowe i ubezpieczeniowe,
  • usługi związane z obsługą rynku nieruchomości,
  • usługi prawne, rachunkowo-księgowe i doradztwa podatkowego,
  • usługi doradztwa związane z zarządzaniem,
  • usługi architektoniczne i inżynierskie,
  • usługi reklamowe; badania rynku i opinii publicznej,
  • usługi ochroniarskie.


Moment przejścia
 

Od dnia uzyskania przychodu z powyższych niedozwolonych źródeł do końca roku podatkowego przedsiębiorca nalicza i opłaca PIT na zasadach ogólnych. A to oznacza że musi od tego dnia m.in. zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe, zaprowadzić ewidencję kosztów oraz zrezygnować ze zryczałtowanej stawki PIT-u (od 3% do 20%), na rzecz skali podatkowej. Podstawę do obliczenia podatku dochodowego stanowi dochód, jaki uzyskujemy po utracie prawa do ryczałtu.



Samo zgłoszenie rozszerzenia prowadzonej działalności do CEIDG o działalność wykluczającą stosowanie ryczałtu nie oznacza konieczności przejścia na skalę podatkową. Kluczowy jest fakt uzyskania przychodu z takiej działalności. Do chwili, kiedy taki przychód nie wystąpi, ryczałtowiec pozostaje ryczałtowcem.
 

Przekroczony limit w 2015 r.
 

Przekroczenie limitu kwotowego przychodów dotyczy zarobków z zeszłego roku i decyduje tylko o możliwość wyboru ryczałtu w roku kolejnym. Bez znaczenia zatem pozostaje fakt, czy ryczałtowiec, którego przychody z 2014 r. nie przekroczyły 626 880 zł, dzięki czemu mógł na 2015 r. opodatkować swój biznes zryczałtowanym podatkiem dochodowym, osiągnie ten limit w 2015 r.
 

Na nową granicę opodatkowania biznesu ryczałtem w 2016 r., która będzie obowiązywała do przychodów osiągniętych w tym roku, musimy poczekać do początku października. Nową kwotę limitu uzyskamy przeliczając kwotę 150 000 euro na złotówki według średniego kursu euro, jaki ogłosi NBP 1 października 2015 r. Już teraz ryczałtowcy zbliżający się do wysokich obrotów mogą śledzić notowania kursu euro.



Katarzyna Miazek, Tax Care
Taxcare.pl 

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jakie ulgi może odliczyć w PIT-28 ryczałtowiec?