Kiedy zwrot podatku?
http://sxc.hu/

Kiedy zwrot podatku?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Podatnik może otrzymać zwrot w momencie, w którym zaliczki płacone na podatek są wyższe niż kwota podatku, którą trzeba zapłacić w danym roku. To, kiedy dostaniemy zwrot uzależnione jest od sposobu w jaki składamy naszą deklaracje. Najsprawniejszym i najłatwiejszym sposobem, zarówno na uzyskanie szybkiego zwrotu, jak i złożenie deklaracji podatkowej, jest wypełnienie i wysłanie PIT online. Sprawdzonym sposobem, z którego skorzystało już ponad 13 milinów Polaków, jest program PIT PRO 2018/2019. Tutaj znajdziesz instrukcję jak wypełnić PIT w 5 minut.

 

Jak to wyglądało w poprzednich latach?

Według statystyk średni czas zwrotu nadpłaty wynosił od 23 do nawet 52 dni. Wszystko zależy od województwa, w którym się rozliczamy i od miesiąca, w którym to robimy. Dla przykładu, w Urzędzie Skarbowym Wrocław Fabryczna w 2016 roku przy deklaracjach złożonych w lutym trzeba było czekać około 40 dni na zwrot. Natomiast w Urzędzie Skarbowym w Busku Zdroju termin ten wyniósł zaledwie 17 dni.  

 

Zmiany w przepisach

Od tego roku szykuje się kilka zmian. Urzędnicy zachęcają do złożenia swoich deklaracji przez Internet. I w tym przypadku, jeżeli podatnik zrobi to w terminie od 1.01 do 15.02 to zwrot powinien otrzymać maksymalnie do 1.04.2019 roku. Natomiast, jeśli deklaracje zostanie złożona pomiędzy 16.02 a 30.04 to na zwrot podatku, zgodnie z nowymi regulacjami, będziemy czekać maksymalnie 45 dni.

 

Co zrobić, aby szybciej otrzymać zwrot podatku?

Niestety nie ma innego sposobu, aby przyspieszyć zwrot należnego podatku niż złożenie e-deklaracji. Z oczywistych przyczyn, trafi on szybciej do naszego Urzędu Skarbowego, a co za tym idzie, szybciej zostanie rozpatrzona. Warto również zadbać o poprawność swoich danych – to znaczy, sprawdzić, czy Urząd Skarbowy ma na pewno aktualne informacje o nas, takie jak: numer konta bankowego, adresy, dane personalne itp. Gdybyśmy chcieli zaktualizować swoje dane, w tym celu potrzebny nam jest formularz ZAP-3. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

 

Nie otrzymałem zwrotu

Jeżeli, z jakiego powodu, podatnik nie otrzyma zwrotu podatku, oczywiście jeżeli mu się należy, powinien udać się z wyjaśnieniami, bądź napisać pismo, do swojego Urzędu Skarbowego. W przypadku, gdy rzeczywiście z winy urzędników podatnik nie otrzymał zwrotu, powinien on być mu wypłacony wraz z ustawowymi odsetkami za zwłokę.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak obliczyć wynagrodzenie krok po kroku 2022? Zapytaj eksperta!