
Umowa zlecenie – zmiany 2021. Co się zmieni w ramach umów cywilnoprawnych?
Ulga na dziecko, często określana również mianem prorodzinnej, jest najczęściej odliczaną przez podatników preferencją w PIT. Skorzystać z niej mogą rodzice rozliczający się z fiskusem w formie skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.) w deklaracji PIT-36 lub PIT-37, jednocześnie dołączając załącznik PIT/O.
Oznacza to, że prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej w PIT za 2017 rok w 2018 roku nie przysługuje rodzicom, którzy w ubiegłym roku uzyskali dochody opodatkowane podatkiem liniowym (19 proc.) lub ryczałtem. Wyjątek stanowi przypadek, gdy jednocześnie źródłem ich zarobków był etat, umowy cywilnoprawne czy działalność gospodarcza obciążona skalą podatkową.
Zgodnie z ustawą, do ukończenia 18 lat dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską rodziców. Oznacza to dla nich szereg praw i obowiązków, a także przysługuje obojgu osobom ( zarówno pozostającym w związku małżeńskim, jak i poza nim). Jednocześnie sąd może ją ograniczyć lub przekazać osobie trzeciej (opieka nad dzieckiem, funkcja rodziny zastępczej).
Władzy rodzicielskiej pozbawiony jest również rodzic, który decyzją sądu został ograniczony lub wyłączony (ubezwłasnowolniony) pełnej zdolności do czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku pełnię praw do wychowywania dziecka przejmuje drugi rodzic. Władzę rodzicielską tracą również podatnicy, jeżeli dziecko postanowieniem organów sądowych zostanie umieszczone w:
Podatnicy są także pozbawieni władzy rodzicielskiej w sytuacji śmierci, osiągnięcia przez dziecko pełnoletności bądź zawarcia przez nie związku małżeńskiego.
Odliczenie w PIT za 2017 rok przysługuje podatnikom za pełne miesiące kalendarzowe. Oznacza to, że jeśli w trakcie roku zmianie uległo prawo do władzy rodzicielskiej, to należy ustalić limit dzienny ulgi poprzez podział limitu miesięcznego przez 30 dni.
Zgodnie z ustawą, ulgę prorodzinną w PIT w 2018 roku rodzic może odliczyć, jeżeli w 2017 roku wychowywane przez niego dzieci były:
Należy pamiętać, że w rozliczeniu PIT za 2017 rok istnieją roczne limity odliczeń ulgi na dzieci. Oznacza to, że na jedno dziecko tylko jeden rodzic może skorzystać z ulgi bądź też oboje mogą zrobić to wspólnie w drodze wzajemnego porozumienia. Jednocześnie mogą skorzystać z niej rodzice samotni wychowujący dziecko, a także podatnicy jednocześnie korzystający ze świadczenia rodzina 500+.
Rodzice, którym przysługuje prawo do ulgi na dzieci najprościej mogą wypełnić PIT za 2017 rok przez internet za pomocą systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Najszybciej jest to zrobić przez całkowicie darmowy program PIT Pro 2017/2018 od portalu podatkowego Podatnik.info. Wystarczy podać 5 identyfikacyjnych, na podstawie których urząd skarbowy zweryfikuje online naszą tożsamość:
Po krótkim wypełnieniu poszczególnych pól deklaracji podatkowej, podatnik otrzyma za pośrednictwem portalu podatkowego Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Wtedy może być całkowicie pewny, że jego PIT za 2017 rok dotarł do urzędu skarbowego.