Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Kiedy rodzic może odliczyć ulgę prorodzinną na...
http://sxc.hu/
Redakcja

Kiedy rodzic może odliczyć ulgę prorodzinną na pełnoletnie dziecko?

Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać podatnicy rozliczający się według skali podatkowej. Oznacza to, że są to osoby wypełniające zeznania PIT-36 lub PIT-37. Ponadto do którejś z tych dwóch deklaracji trzeba dołączyć załącznik PIT/O.


Nauka dziecka kluczem do odliczenia ulgi


Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawowym kryterium możliwości odliczenia ulgi prorodzinnej jest fakt, czy pełnoletnie dziecko w danym roku rozliczeniowym kontynuuje edukację. Także za granicą. Ponadto dorosłe dziecko nie może w poszczególnym roku uzyskać dochodów wyższych, niż kwota 3089 zł - opodatkowanych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym (stawka 19 proc. – przyp. red.). Także osiągniętych w innym państwie.
Należy pamiętać, że renta przysługująca dziecku nie jest dochodem branym pod uwagę przy ustalaniu limitu odliczenia. Z kolei z ulgi nie mogą skorzystać rodzice, których pełnoletnie dzieci:

  • prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną 19 proc. stawką podatku liniowego lub ryczałtu,
  • podlegają przepisom ustawy o podatku tonażowym.

Z kolei zarobki niepełnoletniego dziecka nie są uwzględniane przy ustalaniu limitu odliczenia. Nawet w przypadku uzyskania przez dziecko w danym roku dochodów wyższych niż tzw. kwota wolna od podatku, czyli wspominane wyżej 3089 zł.
W prosty sposób można to zrobić za pomocą całkowicie darmowego programu Program PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info. Intuicyjne menu oraz system podpowiedzi pozwoli szybko i łatwo przejść użytkownikowi przez kolejne etapy rozliczenia PIT-u za 2015 rok na portalu podatkowym.


Szczególnie, że z roku na rok Ministerstwo Finansów coraz intensywniej zachęca podatników do elektronicznego składania deklaracji podatkowych. Głównym atutem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, ponieważ podatnik nie musi tracić go na wychodzenie z domy czy stanie w kolejkach w urzędzie skarbowym albo poczcie. Z kolei kiedy nie jesteśmy czegoś pewni, zawsze można np. skorzystać z pomocy konsultanta za pomocą wykonania telefonu do Krajowej Informacji Podatkowej.


Podatnik.info 

Loading Comments
Zainteresuje cię także