Kiedy podatnik traci prawo do zwrotu pieniędzy za zakup...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Kiedy podatnik traci prawo do zwrotu pieniędzy za zakup kasy fiskalnej?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Kupując kasę fiskalną i występując o zwrot wydatków poniesionych z tego tytułu, zobowiązujemy się do korzystania z tej konkretnej kasy przez minimum trzy lata. Jeśli rejestrowanie za pomocą danego urządzenia zakończymy przed upływem trzech lat, będziemy musieli oddać pieniądze ze zwrotu. Chodzi tu o zaprzestanie rejestracji, które ma trwały i nieodwracalny charakter. Chwilowa awaria kasy i zastąpienie jej kasą rezerwową nie zalicza się więc do tego typu sytuacji. Nie ma jednak znaczenia, czy zaprzestanie to miało miejsce z winy podatnika czy niezależnie od niego. Zawsze mamy obowiązek zwrócenia otrzymanych pieniędzy w terminie do końca miesiąca lub kwartału, w którym zaprzestaliśmy korzystania z kasy. 

W sytuacji, kiedy kasa ulegnie trwałej awarii i serwis nawet w ramach gwarancji wymieni ją na nową, stracimy prawo do zwrotu i będziemy musieli oddać otrzymane pieniądze. Rejestrowanie za pomocą konkretnego urządzenia zostało bowiem przerwane, a na jego miejsce otrzymaliśmy nowe. Stracimy prawo do zwrotu również wtedy, jeśli kasa zostanie zniszczona, np. w wyniku pożaru czy powodzi albo zostanie nam ukradziona. W tym ostatnim przypadku warto wstrzymać się z oddaniem zwrotu do końca okresu, w którym jesteśmy do tego zobowiązani, bo zawsze może się zdarzyć, że kasę uda nam się odzyskać. Wówczas możemy ponownie rozpocząć na niej rejestrację po uprzednim przeglądzie technicznym. 

Zwrot będziemy musieli oddać również wtedy, kiedy firma ogłosi upadłość, rozpoczniemy likwidację, sprzedamy firmę bądź w jakikolwiek inny sposób zakończymy działalność. 

Warto również pamiętać o obowiązkowych przeglądach (raz na dwa lata). Jeśli po dwóch latach od rozpoczęcia korzystania z kasy nie zrobimy jej przeglądu, pieniądze za zwrot również przepadną.

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przekroczenie progu podatkowego w 2022 roku – to musisz wiedzieć!