Kiedy podatnik powinien złożyć korektę PIT?
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Kiedy podatnik powinien złożyć korektę PIT?

Co więc zrobić, kiedy od złożenia zeznania minął już jakiś czas, a my zorientowaliśmy się, że były w nim błędy? Obowiązkiem każdego podatnika jest złożyć korektę zeznania. Nie ma co czekać na wezwanie z urzędu skarbowego. Jeśli pomyliliśmy się w obliczeniach i w związku z tym zapłaciliśmy niższy podatek, im później złożymy zeznanie, tym większe będą odsetki. Jeśli natomiast należy się nam zwrot podatku, samodzielne złożenie korekty przyspieszy przekazanie przez urząd pieniędzy.
 

Korekta zeznania to tak naprawdę ponowne jego złożenie. Jednak w rubryce „cel złożenia zeznania” należy zaznaczyć kwadrat „korekta zeznania”, a w dalszej części formularza wpisać poprawne dane. Ponownie należy uzupełnić całość, niezależnie od tego, czy błędy popełniliśmy w części dotyczącej danych identyfikacyjnych czy dotyczącej dochodów i podatku.
 

Zdarza się, że niektórzy urzędnicy sami poprawiają błędne zeznania, jeśli pomyłki nie dotyczą ważnych rzeczy. Mogą poprawić na przykład błędny NIP, jeśli podatnik już figuruje w bazie danego urzędu, albo błędne obliczenia, jeśli nie wiążą się one z koniecznością dopłaty podatku. Urzędnik nie ma jednak takiego obowiązku, więc podatnik nie powinien liczyć, że ktoś go wyręczy i zobowiązany jest do samodzielnego poprawienia wszystkich błędów, kiedy tylko zorientuje się, że takie popełnił.
 

Co wiąże się z korektą? Przede wszystkim konieczność zapłacenia niedopłaconego podatku, jeśli w korekcie została wykazana różnica. Jeśli korekta zeznania jest składana po ustawowym terminie, to do kwoty podatku należy doliczyć odsetki za zwłokę.
Jeśli korekta dotyczy lat poprzednich, należy wziąć pod uwagę obowiązujące wtedy stawki. Jeśli w zeznaniu wskazaliśmy nadpłatę podatku, którą urząd uznał i zwrócił nam pieniądze, a następnie korekta (czy to składana przez podatnika z własnej woli czy po wezwaniu z urzędu) wykaże, że zwrot należy się w niższej wysokości, nie należy się wcale lub wręcz została wykazana niedopłata, nienależne pieniądze należy zwrócić fiskusowi wraz z odsetkami.
 

W kwestii zwrotów nadpłaconego podatku obowiązuje jeszcze jedna zasada. Termin 3 miesięcy od złożenia zeznania do wpłynięcia zwrotu na konto podatnika obowiązuje tylko w przypadku bezbłędnie wypełnionego zeznania. Składając korektę, musimy liczyć się z wydłużeniem tego terminu do 3 miesięcy od chwili złożenia korekty.


Do korekty zeznania należy dołączyć wyjaśnienie przyczyn jej złożenia. Nie istnieje żaden urzędowy wzór takiego wyjaśnienia. Ważne tylko, aby zawierało ono dokładne dane podatnika, wraz z numerem NIP i zostało skierowane do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Należy w nim przedstawić, które elementy zeznania zostały poprawione. Jeśli z korektą są związane ulgi i odliczenia, które nie były wykazywane w pierwotnym zeznaniu, należy do niej dołączyć wszystkie wymagane załączniki.
 

Korektę zeznania rocznego można złożyć w ciągu kolejnych 5 lat, licząc od końca roku, w którym zostało złożone zeznanie. Tyle samo czasu ma urząd skarbowy, aby wezwać podatnika do złożenia korekty.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także