Kiedy podatnik musi posiadać kasę fiskalną?
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Kiedy podatnik musi posiadać kasę fiskalną?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Kasę fiskalną muszą zainstalować przedsiębiorcy, którzy sprzedają produkty i usługi osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Od tej zasady jest jednak szereg wyjątków związanych ze zwolnieniami z tego obowiązku. Ewidencjonować sprzedaży za pomocą kasy nie muszą podatnicy, którzy mają małe obroty. W rozumieniu przepisów obroty małe to takie, które nie przekraczają 40 tys. złotych. Dotyczy to jednak tylko przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku prowadzili działalność i nie mieli obowiązku korzystania z kasy. Dla podatników rozpoczynających działalność w bieżącym roku, limit ten jest niższy i wynosi 20 tys. złotych. Gdy kwoty te zostaną przekroczone, przedsiębiorca musi kasę zainstalować.

 

Zwolnienia ze względu na wysokość obrotu nie dotyczą pewnych grup podatników świadczących usługi: - przewozu osób i ładunków taksówkami, - pasażerskich przewozów regularnych i nieregularnych, gdzie nie stosuje się cen urzędowych za przejazd, - dostawy zespołów, podzespołów i części zamiennych do samochodów, dostaw elektronicznego sprzętu powszechnego użytku oraz sprzętu fotograficznego, - sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, - sprzedaży płyt CD i DVD oraz niektórych innych nagranych nośników informatycznych (w tym zawierających oprogramowanie komputerowe), - sprzedaży wszelkiego rodzaju paliw płynnych oraz wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych.

 

Obecnie z korzystania z kasy zwolnione są firmy działające w określonych branżach, m.in. usług telekomunikacyjnych, pośrednictwa finansowego, pogrzebowych, edukacyjnych, ochrony zdrowia i opieki społecznej.

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ministerstwo Finansów zachęca podatników do zbierania paragonów. W nagrodę rozdaje Ople Astry!