Kiedy paragon, kiedy faktura, a kiedy towar?
http://sxc.hu/
Kancelaria Prawna Skarbiec

Kiedy paragon, kiedy faktura, a kiedy towar?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Początek roku to zawsze czas, kiedy podatnicy gorączkowo szukają informacji na temat zmian podatkowych. Z tej przyczyny warto już dziś poznać nowe zasady rozliczeń sprzedaży w sieci.

Moment podatkowy

Likwidacja przepisu regulującego sprzedaż z zapłatą za zaliczeniem pocztowym, niestety, nie wyeliminuje wątpliwości podatników. Zamiast obecnego momentu podatkowego związanego z datą otrzymania płatności za towar lub usługę, wprowadzona zostanie zasada określania terminu powstania obowiązku podatkowego według daty dokonania dostawy, bądź też daty otrzymania zaliczki z tytułu płatności. Wybierać należy ten moment, który nastąpił wcześniej.

Największym problemem, z jakim spotkają się przedsiębiorcy prowadzący e-sklepy, będzie data wystawienia paragonu fiskalnego. Jako, że zawarcie umowy nie stanowi dla podatku VAT momentu powstania obowiązku podatkowego, samo zakończenie transakcji w sieci, nie powoduje konieczności ewidencjonowania w kasie fiskalnej.

Czyli w przypadku, gdy sprzedawca wysyła towar dopiero po otrzymaniu zapłaty, paragon może wystawić w tym samym dniu i wysłać wraz z towarem w jednej paczce do kupującego.

Sprzedaż za pobraniem

Inny problem może się pojawić z rejestrowaniem transakcji, w których zapłata następuje dopiero po wysyłce towaru (za pobraniem). Przepisy prawa podatkowego nie precyzują momentu, w którym dana transakcja powinna być zarejestrowana przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem organów skarbowych, takie transakcje należy rejestrować z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

E-przedsiębiorca będzie zatem musiał każdorazowo zbadać, kiedy ma miejsce dostawa towarów. Data ta będzie równoznaczna z momentem podatkowym. Tu warto zauważyć, że wydanie towaru to w zasadzie moment przekazania towaru klientowi, a nie kurierowi.

Przelewy nocne

Jeszcze innym problemem sprzedaży internetowej jest ewidencjonowanie obrotu na kasie nocnych przelewów albo otrzymywanych w czasie nieobecności przedsiębiorcy (np. podczas urlopu). Wpłaty takie mogą zostać ujawnione najwcześniej w dniu następnym.

W tym przypadku możliwe są dwie sytuacje:

  1. Podatnik otrzymuje wyciągi pierwszego dnia roboczego po wznowieniu pracy firmy,
  2. Podatnik otrzymuje wyciągi w miesiącu następującym po miesiącu, w którym nastąpiła wpłata.

Niezależnie od daty otrzymania wyciągu, płatności otrzymane w czasie nieobecności, muszą zostać zaewidencjonowane w chwili otrzymania wyciągu bankowego.

Warto jednak pamiętać, że w drugim omawianym przypadku, obrót i kwota podatku należnego z tych płatności będzie musiała zostać ujawniona w raporcie okresowym miesiąca rzeczywistego wpłynięcia na konto, czyli w miesiącu powstania obowiązku podatkowego.


Kancelaria Prawna Skarbiec 

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przedsiębiorca internetowy nie zawsze musi posiadać kasę fiskalną