Kiedy i jak rozliczyć PIT za granicą?
c.pxhere.com
Podatnik.Info

Kiedy i jak rozliczyć PIT za granicą?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Rozliczenie PIT za granicą obowiązuje dopiero od konkretnej liczby dni przebywania poza Polską. Podpowiadamy, jak sprawdzić, kiedy dotyczy Cię rozliczanie się z polskim urzędem skarbowym.

Ustal rezydencję podatkową

W celu dowiedzenia się, czy powinieneś rozliczyć PIT za granicą czy w Polsce, powinieneś ustalić rezydencję podatkową. Polskim rezydentem (który ma obowiązek złożenia PIT w kraju) jesteś wtedy, gdy:

 1. Przebywasz na terytorium kraju dłużej niż przez 183 dni podczas roku podatkowego lub
 2. Posiadasz na terytorium kraju centrum interesów osobistych lub gospodarczych

przy czym nie musisz spełnić jednocześnie tych dwóch wymagań. Nawet przebywając poza granicami Polski przez zdecydowaną część roku, możesz być uznawany za polskiego rezydenta, jeśli np. posiadasz w Polsce:

 • małżonka lub dzieci,
 • nieruchomość,
 • stałe inwestycje,
 • bliskich znajomych.

Spełnienie choć części z powyższych elementów może być przesłanką do uznania Cię jako polskiego rezydenta. Jeśli więc wyjechałeś za granicę, żeby odbyć praktyki studenckie, do wakacyjnej lub okresowej pracy, nie rozliczysz zeznania PIT za granicą, ale w Polsce.

Nierezydenci rozliczający się w Polsce

Może się okazać, że nawet, jeśli nie spełniasz warunków na rezydenta, z pewnych rodzajów przychodów powinieneś rozliczać się z polskim urzędem skarbowym. Stanie się tak jeśli w Polsce osiągasz przychody z tytułu m.in.:

 • inwestycji,
 • wynajmowania nieruchomości,
 • polskich wynagrodzeń.

Nierezydenci mogą też złożyć zeznanie w polskim urzędzie skarbowym, jeśli rozliczają się wspólnie z małżonkiem. Zrobią to wyłącznie w przypadku, gdy:

 • jedno z małżonków podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, miejsce zamieszkania podatkowego drugiego to: państwo członkowskie Unii Europejskiej, państwo należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacja Szwajcarska lub
 • ich miejsce zamieszkania dla celów podatkowych to jeden z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacja Szwajcarska,

przy czym ich wspólne przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce wyniosą co najmniej 75% ich całkowitego przychodu z danego roku.

Jak rozliczać polski PIT za granicą?

Co, jeśli jesteś polskim rezydentem i chciałbyś rozliczyć się z urzędem skarbowym, ale nie przebywasz na terytorium Polski? Możesz rozliczyć PIT za granicą na dwa sposoby. Pierwszym będzie wydrukowanie właściwego pisma, jego ręczne uzupełnienie i przesłanie do właściwego urzędu skarbowego listem poleconym. Wtedy musisz się jednak liczyć z dłuższym oczekiwaniem na zwrot podatku – wydłużonym o czas przesyłania zeznania.

PIT za granicą możesz wypełnić również online. Program do wypełniania deklaracji podatkowych jest obowiązujący również dla polskich rezydentów aktualnie przebywających poza granicami kraju. Wystarczy uzupełnić wskazane przez program pola i poczekać, aż system sam dokona obliczeń. Następnie, po sprawdzeniu poprawności uzupełnienia dokumentu, PIT zostanie przesłany bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego. To zdecydowanie najszybszy i najpewniejszy sposób na wypełnienie PIT za granicą.

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Uwaga: zmiany w CIT 2022. Sprawdź!