Karta kredytowa. Gdzie najtaniej?
sxc.hu
Skarbiec.biz

Karta kredytowa. Gdzie najtaniej?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Karty kredytowe na dobre zagościły już w ofertach banków. Zadomowiły się na tyle dobrze, że niektóre instytucje finansowe pozwalają wybierać klientom spośród nawet kilku ofert. Różnią się nie tylko dostępnym limitem środków (zwykle w graniach od 500 do nawet 50 tys. zł), ale też dodatkami: w postaci ubezpieczeń czy programów lojalnościowych, oferujących zniżki na zakupy w największych sieciach spożywczych lub stacjach paliw w całym kraju.

Jak wybrać?

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że z kart kredytowych korzysta 13 %. Polaków. Stają się one coraz częstszym źródłem finansowania codziennych wydatków. Wybór karty kredytowej nie jest jednak łatwy. Powinien być poprzedzony dokładną analizą nie tylko naszych potrzeb, ale też kosztów związanych z jej posiadaniem. Roczne opłaty za użytkowanie karty oscylują w granicach od 35 do nawet 150 zł. Z tej opłaty można być zwolnionym pod warunkiem wykonania określonych przez bank obrotów. Dla klientów ważną informacją jest też okres bezodsetkowy. Znaczna większość kart kredytowych oferuje oprocentowanie w wysokości 16 %, ale jest też tzw. grace period. W zależności od banku okres bezodsetkowy trwa od 51 do nawet 61 dni. Zaczyna działać wtedy, jeśli posiadacz karty spłaci minimalne zadłużenie wskazane przez bank na zestawieniu transakcji. Przy wyborze karty warto dowiedzieć się o koszt jej wydania. Zdarza się, że taka opłata jest pobierana przez banki. Należy dopytać również o koszt ubezpieczenia i zwrócić uwagę na koszt operacji gotówkowych. Te płatne są w każdym banku.

Gdzie najtaniej?

Postanowiliśmy sprawdzić w którym banku klienci mogą liczyć na najtańszą kartę kredytową. Pod uwagę wzięliśmy roczny koszt utrzymania karty, oprocentowanie transakcji bezgotówkowych i gotówkowych oraz długość okresu bezodsetkowego. W czołówce uplasowały się te karty, których roczne utrzymanie kosztuje najmniej, jeśli klient nie dostosuje się do wskazanych przez bank wymogów, pozwalających na obniżenie rocznych opłat za posiadanie karty.

BNP Paribas

Zwycięzcą w naszym rankingu okazał się bank BNP Paribas i jego karta MasterCard Classic. BNP oferuje jedno z najniższych oprocentowań – 15,99 % oraz najdłuższy okres bezodsetkowy. Wynosi on tutaj aż 61 dni. Bank wyprzedza pod tym względem wszystkie instytucje finansowe. Klienci mogą liczyć też na atrakcyjną opłatę za kartę. Poniosą roczne koszty w wysokości 39 zł. Minimalnie na karcie dostaną limit w wysokości 1000 zł, maksymalnie nawet 50 tys. zł. Bank oferuje też atrakcyjną kwotę minimalnej spłaty. Klienci mogą spłacić tylko 3 % wykorzystanego limitu, min. 30 zł. Jako dodatek, bank przygotował usługę moneyback: zwraca 1 % wartości wydatków poniesionych w sklepach spożywczych, marketach budowlanych, na stacjach paliw oraz w aptekach i biurach podróży. Aby jednak otrzymać kartę, należy posiadać dochody w wysokości 1500 zł.

ING i karta Visa

Na drugim miejscu uplasowała się oferta ING Banku Śląskiego. O kartę kredytową Visa mogą starać się osoby z miesięcznymi dochodami już w wysokości 800 zł netto. Na karcie można otrzymać limit od 500 do 20 tys. zł. Klienci zapłacą za jej posiadanie 35 zł rocznie, ale tylko wtedy, jeśli średnia miesięczna wartość transakcji gotówkowych wyniesie nie mniej niż 200 zł. Minimalnie muszą tutaj spłacić 4 % wykorzystanego limitu. Okres bezodsetkowy wynosi w ING 52 dni.

Bank Pocztowy

Na podium znalazła się również oferta Banku Pocztowego. Pocztowa karta kredytowa oferuje najtańsze oprocentowanie na rynku – tylko 14 %. Okres bezodsetkowy wynosi tu 55 dni. Miesięczna wymagana kwota spłaty wynosi 5 % od salda zadłużenia na karcie. Klienci w ramach limitu dostaną od 500 do 20 tys. zł. Trzeba jednak podkreślić, że bank pobiera opłatę w wysokości 20 zł za wydanie karty. Nie ponoszą jej osoby, które mają w banku ROR. Miesięczny koszt utrzymania karty wynosi 4 zł.

W zależności od potrzeb, warto przejrzeć oferty również innych banków umieszczonych w rankingu.

Inteligo przygotowało na przykład promocyjne oprocentowanie dla tych klientów, którzy przeniosą z innego banku swoją dotychczasową kartę. Mogą liczyć na 9,9 % przez pierwsze 6 miesięcy użytkowania karty. Atrakcyjną ofertę przygotował też Meritum Bank. Oprocentowanie na Visa Classic wynosi 15,2 %, ale warto dodać, że klient zapłaci 30 zł za wydanie karty, jeśli w pierwszym miesiącu jej posiadania nie wykona za jej pomocą żadnej transakcji.


Portal Skarbiec.Biz

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przychód wynikający z umorzenia części kredytu bez podatku