Karnet na basen opodatkowany 8 proc. VAT-em
sxc.hu
Tax Care

Karnet na basen opodatkowany 8 proc. VAT-em

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

O ile sprzedaż karnetu na zajęcia fitness objęta jest stawką 8 proc., o tyle sprzedaż odżywek na recepcji siłowni podlega pod stawkę 23 proc.

Istnieje dużo interpretacji indywidualnych podatkowych, według których wstęp na basen, siłownię czy do sauny albo zajęcie typu fitness czy aerobic powinny być objęte 23-proc. stawką VAT. Takiemu podejściu sprzeciwiały się wielokrotnie sądy administracyjne. W rezultacie Minister Finansów wydał interpretację ogólną. Według tej wykładni z 02.12.2014 r. (sygnatura PT1/033/32/354/LJU/14) usługi rekreacyjne powinny być objęte obniżoną, 8-proc. stawką VAT.

Wstęp jako korzystanie z usługi a nie bierne uczestnictwo

Ogólna zasada mówi, że sprzedaż towarów i usług opodatkowana jest stawką 23 proc. stawą VAT. Towary i usługi wymienione z załączniku nr 3 do ustawy o VAT można sprzedawać z obniżoną stawką 8 proc. Dotyczy to m.in.:

  • poz. 179 - usług związanych z działalnością obiektów sportowych (PKWiU 93.11.10.0),
  • poz. 182 - usług kulturalnych i rozrywkowych – wyłącznie w zakresie wstępu – na widowiska artystyczne (włączając przedstawienia cyrkowe) i do obiektów kulturalnych (bez względu na symbol PKWiU),
  • poz. 183 - usług związanych z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne (bez względu na symbol PKWiU),
  • poz. 185 - wstępu na imprezy sportowe (bez względu na symbol PKWiU),
  • poz. 186 - pozostałych usług związanych z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu (bez względu na symbol PKWiU).


Przeszkodę w rozliczaniu usług związanych z rekreacją ze stawką 8 proc. stanowiła jednak definicja wstępu, który fiskus interpretował wyłącznie jako możliwość wejścia „gdzieś”, co według urzędników wcale nie było równoznaczne ze skorzystaniem z dostępnych tam możliwości. Innymi słowy – według wcześniejszych interpretacji fiskusa, stawka obniżona dotyczyła jedynie wejścia do budynku, w którym znajdowała się np. siłowni i sauna fińska, zaś skorzystanie z tych usług powinno być objęte wyższą stawką. I nie miało znaczenia, że zarówno wejście, jak i możliwość skorzystania z siłowni i sauny było możliwe dzięki zakupowi jednego karnetu np. typu „open”.

Minister Finansów w interpretacji ogólnej za wstęp uznał – łącznie - możliwość wejścia „gdzieś” oraz prawo uczestnictwa w czymś (bez znaczenia pozostaje forma opłaty za wejście – może to być jednorazowy bilet albo np. miesięczny karnet). A wiec w ministerialnej interpretacji wstęp faktycznie oznacza możliwość skorzystania z danej usługi. Tym samym za błędne zostały uznane wcześniejsze interpretacje, zawężające znacznie „wstępu” do biernego uczestnictwa w danym przedsięwzięciu, a więc wyłącznie do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do tego obiektu.

Sprzedaż napojów w siłowni z 23-proc. VAT

Wydana interpretacja ogólna podtrzymuje natomiast dotychczasowe stanowisko sądów administracyjnych, według których usługi nie związane z typowym użytkowaniem pomieszczeń rekreacyjnych powinny być objęte podstawową stawką VAT (23 proc.). Chodzi np. sprzedaż na terenie klubu sportowego posiłków, napojów, czy też świadczenia usług instruktorskich.
 

Katarzyna Miazek, Tax Care
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care
Taxcare.pl 

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Utrzymanie wyższych stawek VAT uderzy w najuboższe rodziny