Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
sondaż 208 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

122 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Kara za nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego w...
Redakcja
http://sxc.hu/

Kara za nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego w KRS

Podziel się tym artykułem:   

Spółce, która nie złoży wymaganego sprawozdania finansowego w rejestrze sądowym grozi kara w postaci grzywny do tysiąca złotych.

Obowiązek publikacji sprawozdania finansowego w Krajowym Rejestrze Sądowym, w ciągu 15 dni po jego zatwierdzeniu, dotyczy wszystkich firm. Jak twierdzą eksperci, niedopełnienie tego wymogu przez ich właścicieli prowadzi do obarczenia określonej spółki karą grzywny lub ograniczenia wolności od 1 do 12 miesięcy. 

 

W praktyce odpowiedzialność z tego tytułu sprowadza się do sankcji, które grożą za niedopełnienie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego w sądzie. Określa je ustawa o krajowym rejestrze sądowym. Zgodnie z treścią tych przepisów, w przypadku, kiedy dokumenty nie zostały złożone, sąd może wezwać zobowiązanych i wyznaczyć im dodatkowy, jednak znacznie krótszy, bo jedynie siedmiodniowy, termin na złożenie brakujących dokumentów. 

 

Skutkiem niewykorzystania tej szansy jest nałożenie na spółkę grzywny w wysokości przewidzianej w kodeksie postępowania cywilnego. Sąd nie może w jednym postanowieniu wymierzyć grzywnę w wysokości przekraczającej tysiąc złotych. Niemniej, sąd ma prawo obciążyć firmę karą o takiej wartości trzykrotnie. Jeśli takie postępowanie organu sprawiedliwości nie przyniesie efektu, w świetle prawa sąd zyskuje możliwość nakładania grzywny już bez ograniczenia kwotowego. W ostateczności może ustanowić kuratora dla osoby prawnej, a to z kolei grozi jego likwidacją. W przypadku spółki osobowej sąd rejestrowy może zadecydować i orzec o jej rozwiązaniu.  

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl