Kablowanie czy społeczna odpowiedzialność?
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Kablowanie czy społeczna odpowiedzialność?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jak się zaczęło?

Portal www.dodajoszusta.pl jest niecodziennym tworem polskiego internetu. Zgodnie z zapisami jego regulaminu, usługi hostingowe świadczone są przez przedsiębiorstwo SAWEDRA Ltd. z Londynu. Portal pozwala na upublicznianie „tytułowych” oszustów, którzy zdaniem użytkowników strony dopuścili się nieuczciwych lub nierzetelnych praktyk, w szczególności: niewywiązywanie się ze zobowiązań biznesowych, nieuczciwa konkurencja i inne praktyki rynkowe, łamanie przepisów ochrony konsumentów czy naruszanie praw własności intelektualnej. Założeniem powstania portalu była ochrona interesów społecznych, polegająca na ostrzeganiu o nieuczciwej działalności podmiotów, która ma na celu ostrzeżenie innych uczestników wymiany handlowej oraz napiętnowanie nierzetelnego kontrahenta.

-„Celem portalu było stworzenie miejsca, gdzie będzie można odnaleźć osoby oszukane przez te same podmioty oraz uzyskać darmową pomoc prawną. Pomysłodawca portalu, kilka ładnych lat temu, został oszukany przez dwie firmy: budowlaną - przy remoncie własnego mieszkania, oraz firmę projektującą strony. Sprawy zostały zgłoszone na policję, odbyły się procesy sądowe, które zostały zakończone wyrokami i za obie firmy zabrali się komornicy. Minęło kilka lat i przypadkiem trafił on na jednym z forum, gdzie opisywana była owa firma projektująca strony. Zaczął przeszukiwać internet w odniesieniu do obu powyższych firm i im dłużej szukał, tym więcej osób poszkodowanych udało się znaleźć. Jak się okazało firmy te dalej działały przez wszystkie te lata oszukując w identyczny sposób. Co najlepsze, działają do dziś i dalej oszukują mimo wyroków, komorników, spraw sądowych i pewnie już setek poszkodowanych osób. Stąd zrodził się pomysł, aby stworzyć miejsce, gdzie choć w małym stopniu będzie można ostrzec innych i zebrać ludzi, którzy trafili na tych samych oszustów, aby wspólnie mogli coś zdziałać” – wyjaśnia portal.

Wartym zaznaczenia jest fakt, że portal umożliwia między innymi zasięgnięcie porady prawnej, udostępnianej użytkownikom na zasadzie pro bono. Głównym jednak jego założeniem jest funkcja ”dodaj oszusta”, wraz z możliwością udokumentowania dowodów w plikach JPG, oraz przynależne do portalu niecenzurowane forum. „Wydaje nam się, że jest to jedyne miejsce, gdzie osoby poszkodowane mogą cokolwiek zrobić. Wiemy jak działa nasze sądownictwo i że prawo chroni oszustów – dochodzenie swoich praw jest wręcz niemożliwe. Poza sukcesem samej strony ważniejsze są sukcesy niektórych spraw i konkretnych osób - dzięki portalowi udało się sporej liczbie osób odzyskać pieniądze, portal pomógł policji ustalić miejsce pobytu poszukiwanego oszusta, udało się zebrać ludzi w bardzo głośnej sprawie Marii Sicińskiej i doprowadzić ją przed sąd - jest tego naprawdę sporo i tylko administracja portalu wie, jak duże są zasługi działania takiej strony, mimo negatywnych opinii o jej funkcjonowaniu” – wyjaśnia przedstawiciel portalu.

Sprawy i ich zasadność

Obecnie serwis posiada łącznie ponad tysiąc zarejestrowanych użytkowników, a liczba osób, która na portalu Facebook „lubi” DodajOszusta.pl to niespełna trzy tysiące.

- „Najczęściej opisywane są oszustwa internetowe: sklepy internetowe, które pobierają wpłaty i nie wysyłają towarów, oszustwa portali, które ukrywają prawdziwe koszta (np. kwota za sms 1zł, gdy nagle pobiera nam kilkadziesiąt zł). Głównie są to wyłudzenia na małe kwoty, przy których poszkodowany nie ma żadnej możliwości procesowej ze względu na małą szkodliwość / od dużej liczby osób - więc jest to sprytnie zaplanowane” – kontynuuje przedstawiciel portalu. Zgodnie z prowadzonymi przez administratorów portalu statystykami zgłoszono: 209 oszustw w kategorii budowlanka, 503 internetowe, 86 motoryzacja, 247 pieniądze, 213 usługi, 261 zakupy oraz 140 inne. Obszarami o największej liczbie zgłoszonych spraw jest kolejno województwo mazowieckie (306), śląskie (225), pomorskie (172) oraz dolnośląskie (159). Najmniejsza liczba skarg odnotowana została natomiast w województwie opolskim (25), świętokrzyskim (22) oraz podlaskim (17). Strona posiada także niechlubną statystykę najczęściej opisywanych we wpisach firm. Prowadzi w niej sławetna już spółka Eller Service – pobieraczek.pl, portal Magiakobiety.pl oraz P.H.U. Aganet.

Portal z założenia pozbawiony jest odpowiedzialności za umieszczane w nim treści, co zapisane jest w regulaminie strony.

- „Zgłaszają się do nas nawet sami oszuści z pogróżkami, jednak gdy mamy kilkadziesiąt poszkodowanych osób i przedstawione wyroki sądowe, to jesteśmy po stronie prawa i nie zwracamy na to uwagi. Są też zgłoszenia odnośnie drobnych historii, które najczęściej blokujemy i żądamy od autorów dokumentów potwierdzających. Idea portalu jest znana i każdy użytkownik zamieszczający tam wpis powinien brać za niego pełną odpowiedzialność” – mówi przedstawiciel portalu.

To właśnie ta dowolność umieszczanych nań wpisów jest zarówno największą zaletą, jak i wadą serwisu. Może on bowiem stać się platformą oszczerstw, naginania prawdy i doskonałym narzędziem zemsty na byłym pracodawcy, kontrahencie czy osobie prywatnej. Nie mniej jednak ma on już na swoim koncie parę spektakularnych spraw, które przy pomocy portalu udało się rozwiązać lub wspomóc osoby pokrzywdzone. Jeśli „Dodaj Oszusta” wykorzystywane będzie w sposób przewidziany przez jego autorów, to czemu nie!

 

 

Portal Skarbiec.Biz

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Status kontrahenta w VAT sprawdź w smartfonie